Karabük’te Antik Kent

Olaylar
Eskipazar / Karabük’te MÖ 1. yüzyılda kurulduğu ve MS 8. yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Hadrianaupolis‘teki kazılarda, Anadolu‘da örneklerine hiç görülmey...
EMOJİLE

Eskipazar / Karabük’te MÖ 1. yüzyılda kurulduğu ve MS 8. yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Hadrianaupolis‘teki kazılarda, Anadolu‘da örneklerine hiç görülmeyen bazı zemin mozaiklerine rastlanması araştırmacıları heyecanlandırıyor.

Gaziantep‘te ortaya çıkan Zeugma mozaikleri kadar güzel nitelendirilen at, fil, panter, geyik ve grifon (sanat tarihinde görülen karışık bir hayvana verilen isim) gibi bir çok hayvan tasvir edilen mozaiklerle ünlenen antik kentte, kazı başkanlığına atanan Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vedat Keleş başkanlığında yeni eserlerin ortaya çıkarılması planlanıyor.

Yrd. Doç. Dr. Keleş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hadrianaupolis öreninde daha önce sürdürülen kazıların hatalı olduğunu, ortaya çıkan eserlerin korunması için çalışmaların da yapılmadığını savundu.

Antik kentin bir an önce kurtarılması gerektiğini anlatan Keleş, şöyle dedi:

”Burada turizm ve arkeolojik açıdan potansiyel var. Çalışmalar, önce ortaya çıkan yapıları korumak ve daha sonra da kazı yapmak şeklinde ilerleyecek. Burası önemli kültürel varlıklarımız arasındadır. Ancak, çok tahribat var ve her geçen gün artıyor. Finansman desteği bulamazsak 2 yıl sonra insanlara göstereceğimiz bir şey kalmayacak. Buradaki mozaikler hassas ve çok çabuk dağılıyor. Süratle tarihi yapıların üstlerini kapatarak restorasyon çalımlarına başlamalıyız.”

Keleş, Hadrianaupolis’deki kazıların çok uzun süreyi kapsayacağına dikkati çekerek, ”Benim tahminim çalışmalar 50 yıl sürer” dedi.