Kanlı Saldırıya Siyasilerden Tepki

Olaylar
GÜL: ŞİDDETLE KINIYORUM Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail’in Gazze‘ye yardım götüren gemilere saldırısına ilişkin olarak, ”Gazze’ye insani yardım malzemesi taşıyan ve Türkiye ...
EMOJİLE

GÜL: ŞİDDETLE KINIYORUM

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail’in Gazze‘ye yardım götüren gemilere saldırısına ilişkin olarak, ”Gazze’ye insani yardım malzemesi taşıyan ve Türkiye dahil 32 ülkenin sivil toplum kuruluşları mensuplarından oluşan yardım konvoyuna İsrail askeri kuvvetleri tarafından güç kullanılmasını şiddetle kınıyorum” dedi.

Gül
, ‘‘İsrail karasularından 69 deniz mili uzaklıkta, uluslararası sularda vuku bulan, aralarında yaşlı, kadın, çocuk ve farklı dinlere mensup din adamlarının da bulunduğu sivilleri hedef alan ve
uluslararası hukukun açık ihlalini teşkil eden bu saldırıya uluslararası camianın da bigane kalmaması icap etmektedir. İsrail, bu davranışıyla uluslararası kamu vicdanını derinden yaralamıştır”
dedi.

SALDIRI TÜRKİYE’YE YAPILDI

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırısına ilişkin, ”Bu doğrudan doğruya Türkiye’ye yapılmış açık bir saldırıdır” dedi.

Kurtulmuş, partisinin İstanbul İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, çok üzüntülü bir süreç yaşandığını belirterek, bu süreçten dünyadaki tüm zulümlerin sona erdiği bir döneme girilmesi temennisinde bulundu.

İskenderun‘da da dün akşam bir saldırı olduğuna işaret eden Kurtulmuş, ”Türk ordusunun Doğu Akdeniz’deki en önemli üslerinden biri olan İskenderun Deniz Kuvvetleri Komutanlığına karanlık bir saldırı yapılmasından birkaç dakika sonra, İsrail’in ‘Mavi Marmara’ başta olmak üzere Gazze’ye giden konvoyu taciz etmeye başlaması inşallah sadece sıradan bir tesadüftür. Öyle olmasını dileriz” diye konuştu.

İsrail’in yaptıklarının, ”nemrutların, firavunların tavırlarına rahmet okutacak boyutta” olduğunu ifade eden Kurtulmuş, ”Dikkat edilirse İsrail ordusu sadece Türk gemilerine saldırıda bulunmuş, bu gemilere çıkmıştır. Bu doğrudan doğruya artık Türkiye’ye yapılmış açık bir saldırıdır” dedi.

SALDIRI BARBARLIK


MHP Genel Başkanı
Devlet Bahçeli, İsrail’in yardım gemisine saldırmasını ”barbarlık” olarak niteledi ve kınadı.

Bahçeli, yazılı açıklamasında, Türkiye’nin, Hatay‘ın İskenderun ilçesinde Deniz Üs Komutanlığına bağlı ikmal birliğine yapılan terör saldırısı ve Gazze’ye insani yardım malzemesi götüren gemilere
İsrail’in askeri saldırısıyla sarsıldığını ifade ederek, ”Bu iki saldırıyı nefretle kınıyorum” dedi.

Şehitlere ve İsrail’in saldırısında hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileyen Bahçeli, şöyle devam etti: ”Gazze’ye İsrail tarafından uygulanan insanlık dışı abluka altında yaşam savaşı veren Filistinlilere insani yardım malzemesi götüren gemilere saldırıda bulunulması barbarlıktır.

İsrail’in Türk bayraklı sivil yardım gemilerine uluslararası sularda askeri müdahalede bulunması, uluslararası hukuka aykırı, ahlak ve insanlık dışı düşmanca bir saldırıdır. Bu saldırının anlaşılması, kabul edilmesi ve izahı hiçbir şart altında mümkün değildir. İsrail’in Türk gemilerine düşmanca saldırısı karşılıksız bırakılmamalıdır.”

KILIÇDAROĞLU: SALDIRI MAZUR GÖSTERİLEMEZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere yönelik saldırısına ilişkin, ”Kabul etmek mümkün değildir, insanlık dışı saldırının gerekçesi ne olursa olsun asla mazur gösterilemez” dedi.