Kandil: 3 bin sivil ölse de Şemdinli’ye girin

Olaylar
Şemdinli’de ağır kayıp veren PKK’nın militanlarına verdiği eylem emrini teslim olan terörist anlattı: Bize ‘Evlere girin. Çatışma olsun. Siviller ölse de önemli değil. Gerekirse 3 bi...
EMOJİLE

Şemdinli’de ağır kayıp veren PKK’nın militanlarına verdiği eylem emrini teslim olan terörist anlattı: Bize ‘Evlere girin. Çatışma olsun. Siviller ölse de önemli değil. Gerekirse 3 bin kişi ölsün ama siz ilçeye girin’ dediler.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesi Goman Dağı bölgesine günler öncesinden yığınak yaparak “Şemdinli ilçesini ele geçirme” planları yapan örgütün taktiğini teslim olan kadın PKK’lı bozdu. “Evlere girin. Çatışma olsun. 3 bin sivil ölse de Şemdinli’ye girin” talimatıyla 100-150 kişilik grupla bölgeye sızdıklarını anlatan kadın militan bu planı hayata geçirmek için uzun süre tatbikat yaptıklarını da söyledi.

Kaybı gizlemek için ceset taşıdılar

Goman Dağında büyük kayıplar vererek geri çekilen örgütün bozulan oyunu PKK’nın üst düzey yöneticilerini çileden çıkardı. Özel birlikler Goman dağı bölgesinde arazi taramasını sürdürürken, bulduğu 6 örgüt mensubunun cesedini Şemdinli’ye getirdi. Kayıplarını gizlemek için taşıyabildikleri cenazeleri sınırın ötesine götüren örgüt mensuplarının ise cesetleri hemen gömdüğü öğrenildi.

Zayiat yüzünden cezalandırma

Örgütün büyük kayıplar verdiği Goman bölgesi operasyonunda üst düzey yöneticilerinin alt birimlerindeki elemanlarına çeşitli cezalar verdiği ortaya çıktı. Şemdinli ilçesine baskın yaparak alan hakimiyeti kurmak isteyen örgütün bu düşüncesini hayata geçirememesi örgüt içerisinde sıkıntı yarattı. Yine teslim olan PKK’lının verdiği bilgilerde, kalabalık bir PKK’lı grubu ile günler öncesinden Goman Dağı bölgesine ağır silahlarla yığınak yapıldığı ancak güvenlik birimlerinin müdahalesi ile tüm planların alt üst olduğunu söylediği öğrenildi. Sadece Hakkari’de son bir yılda örgütün baskısıyla kız ve erkeklerden oluşan 400 gencin dağa çıkarıldığı öğrenildi.

Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme