Kamuda serbest kıyafet dönemi

Olaylar
Memur-Sen Genel Kamu Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ne karşı sivil itiatsizlik eylemlerinin başlatıyor. Bugünden itabaren devlet dairelerinde sendikaya bağlı memurlar sivil kıyafetle çalışmaya b...
EMOJİLE

Memur-Sen Genel Kamu Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ne karşı sivil itiatsizlik eylemlerinin başlatıyor. Bugünden itabaren devlet dairelerinde sendikaya bağlı memurlar sivil kıyafetle çalışmaya başlayacak.
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, ‘Pazartesiden itibaren bu yönetmeliği (Kamu Kurumlarında Çalışan Personelin Kılık, Kıyafet Yönetmeliği) yok sayarak, devlet dairelerinde sivil kıyafetle görev yapmaya başlayacağız’ dedi.

Gündoğdu, kamu çalışanlarına kılık kıyafet özgürlüğü talebiyle geçen yıl mart ayında başlattıkları ‘Özgürlük İçin 10 Milyon İmza’ kampanyasında toplanan 12 milyon 300 bin imzayı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e teslim ettiklerini anımsattı.
‘Türkiye’de, eş kontenjanından kadın olgusu var’ diyen Gündoğdu, şöyle devam etti: ‘Yani başörtülü kadın, cumhurbaşkanı eşi, başbakan eşi, milletvekili eşi, memur eşi olabilir. Ama bu örtüsüyle bunların kendisi olamaz. Eğitim, çalışma ve siyaset hakkı kutsaldır. Ama bu, başörtülü kadına yasaklanmıştır. Halbuki, biz 80 yıl önce kadına seçme seçilme hakkını vermişiz. Bugün ne giyeceğine karışma hakkını kendimizde görüyoruz. Bu ucube yönetmelikten kurtulmak istiyoruz. Bu millet, 12 Eylül 2010 referandumunda anayasa değişikliği yapmıştır. Şimdi bu anayasal ve yasal dayanağı olmayan yönetmeliğin kaldırılmasını istiyoruz.’

AA