Kadının Emeği Karşılığını Bulmalı

Olaylar
Pınar Yıldız’ın haberi 10. Kadın Buluşması devam ediyor. Programın açılış konferansında “Geçmişten Günümüze Kadınların Emeği Ve Üretkenliği, Engeller ve Fırsatlar” konusu konuşuldu. ...
EMOJİLE

Pınar Yıldız’ın haberi

10. Kadın Buluşması devam ediyor. Programın açılış konferansında “Geçmişten Günümüze Kadınların Emeği Ve Üretkenliği, Engeller ve Fırsatlar” konusu konuşuldu. Doç. Dr Ayşen Gürcan, Alev Erkilet ve Hidayet Şefkatli Tuksal’ın görüşlerini dile getirdiği oturumda, kadın emeğinin sömürülmesi konusu salondaki dinleyiciler tarafından büyük ilgi gördü.

Türkiye’de Müslümanların kadınlarla ilgili meseleleri sadece modern ve seküler dil üzerinden konuştuğuna dikkat çeken Alev Erkilet, bu dilin meseleyi anlama ve anlatma konusunda tam anlamıyla yeterli olmadığına değindi. Hidayet Şefkatli Tuksal kadının ev işi emeğinin ekonomik karşılığını bulması gerektiğini savunarak Türkiye’nin sosyo-kültürel ikliminde kadın emeğinin görmezden gelindiğini belirtti.

Etkinlik bugün Başbakan Recep Tayyip Edoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın moderatörlüğünü yapacağı “Sivil toplum alanında kadınların emeği ve üretkenliği” başlıklı oturumla devam edecek.

KADIN BULUŞMASI’NDA NELER YAPILACAK? 

Eğitim, sağlık, sosyal yaşam, siyaset, dış politika alanlarında kadın sorunlarına yeni bakış açıları kazandırabilmek için, yurt içindeki ve yurt dışındaki dindar entelektüel kadınlar 7 yıldır bir araya geliyor. Birincisi 2003 yılında düzenlenen kadın buluşmalarında bugüne kadar “AB sürecinde kadın, küresel tehdide karşı bölgesel kadın dayanışması, kadın ve şiddet, Diyanetin kadına bakışı ve kadın istihdamı” gibi konular sorgulandı.

Bu yıl 10.su düzenlenen Kadın Buluşması “Kadın Emeği ve Üretkenliği çerçevesinde Engeller, Tecrübeler, Fırsatlar ve Öneriler” başlıkları altında 29 –31 Ekim 2010 tarihleri arasında Gaziantep Dedeman Otel’de gerçekleştiriliyor. Organizasyon Bülbülzade Eğitim, Sağlık ve Dayanışma Vakfı’nın ev sahipliğinde yapılıyor. On5yirmi5.com’un canlı olarak takip ettiği etkinlikte şu an buluşmaya katılan sivil toplum kuruluşları, medya ve edebiyat çevresinden kadınlar tanışma konuşması yapıyor.

Türkiye’nin dört bir yanından katılımın gerçekleştiği toplantıda, sivil toplum, siyaset, Güneydoğu gerçekliği, medya ve edebiyat alanındaki kadın üretkenliğinin tartışılacak. Gazeteciler, yazarlar, akademisyenler, farklı siyasi parti temsilcilerinin, sivil toplum kuruluşlarının, meslek mensuplarının katılımıyla gerçekleşecek olan 10. Kadın Buluşması‘nda sunumlar ve atölye çalışmalarının ardından buluşma ortak bildirisi yayınlanacak.
 

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme