Kadın Çalışana İyi Haber!

Olaylar
Hükümet, içinde ‘Borç Yapılandırması’da bulunan ‘Torba Yasa’ tasarısına yeni madde eklemeye devam ediyor. Tasarıya konan yeni maddeye göre, Sosyal Güvenlik Yasası’nın yür...
EMOJİLE

Hükümet, içinde ‘Borç Yapılandırması’da bulunan ‘Torba Yasa’ tasarısına yeni madde eklemeye devam ediyor. Tasarıya konan yeni maddeye göre, Sosyal Güvenlik Yasası’nın yürürlüğe girdiği tarihte anne babaları üzerinden sağlık hizmeti alan kız çocukları, evlenip boşandıktan veya girdikleri işten ayrıldıktan sonra da sağlık hizmetinden yararlanabilecekler.

YOĞUN ŞİKAYET
Kız çocuklarının kaybolan sağlık hakkıyla ilgili olarak Mecliste iktidar ve muhalefet milletvekillerine çok yoğun şikayetler ulaştığı kaydedildi. Bunun üzerine ‘Torba Yasa’ tasarısında değişikliğe gidildiği belirtildi. Buna göre, kız çocukları, yeni Sosyal Güvenlik Yasası’yla kaybettikleri sağlık güvencesi haklarına yeniden kavuşacak. Yasanın yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 tarihinde anne veya babası üzerinden bakmakla yükümlü olunan kişi durumundaki kız çocukları, evlenip boşandıkları veya sonradan işsiz kaldıkları takdirde sağlık güvencesinden faydalabilecek.

18 YAŞ SINIRI
Yeni sosyal güvenlik yasasıyla kız ve erkek çocuklar arasındaki ayrım kaldırılarak, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için hepsine 18 yaş sınırı getirildi. Öğrenim durumuna göre yaş haddi üniversite öğrencilerinde 25 yaşına kadar çıkıyor. Ancak, bu yaştan sonra işi olsun veya olmasın Genel Sağlık Sigortası kapsamında değerlendiriliyorlar. Ailede kişi başına gelir asgari ücretin üçte birinden az değil ise kız veya erkek çocuk için her ay GSS primi ödenmesi gerekiyor. İşe girdikleri veya evlendikleri için sağlık güvencesini yitiren kız çocukları, işsiz kaldıklarında veya boşandıklarında tekrar sağlık hizmeti alamadıkları için mağdur olduklarını belirttiler. Bu nedenle CHP ve MHP milletvekilleri değişik zamanlarda TBMM Başkanlığına bu konuda yasa teklifleri verdiler.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme