Kaddafi’nin kurduğu bankada Türk hissesi yüzde 50

Olaylar
Libya’yı 40 yılı aşkın süre yönettikten sonra devrilen Muammer Kaddafi’nin girişimleriyle kurulan bankada Libyan Foreign Bank’ın yüzde 62,37 hissesi bulunuyor. Şu an yönetimi Tasarru...
EMOJİLE

Libya’yı 40 yılı aşkın süre yönettikten sonra devrilen Muammer Kaddafi’nin girişimleriyle kurulan bankada Libyan Foreign Bank’ın yüzde 62,37 hissesi bulunuyor. Şu an yönetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nda (TMSF) olan banka 2011’de 48 milyon lira kâr elde etti. Hazine Müsteşarı ve Libya Merkez Bankası’nın bir araya gelerek bankadaki sermaye artırımı konusunu görüşeceklerini belirten Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Biz daha önce eşit hisse konusunda görüşümüzü de beyan ettik. Şu anda Ziraat Bankası ve İş Bankası ortak, ama hâkim ortak Libya tarafı. Bu gelişme teminat mektuplarında Libya ile olan işlerimize ivme kazandıracak." açıklamasını yaptı.

"Şirketin bugün itibarıyla 240 milyon lira ödenmiş sermayesi bulunuyor. Mevcut yönetim 690 milyon liraya çıkarılmasına karar almış. Sayın Başbakanımızın Kaddafi ile görüşmesinde bunun 1 milyar liraya çıkarılması gündeme gelmişti." diyen Çağlayan, ancak bu rakamın 690 milyonda kalmayıp 1 milyar liraya çıkarılmasının şart olduğunu söyledi. Çağlayan, işlerin hızlanması için de mutlaka eşit hisseli bir yapıya dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti. Libya ile olan ticaretin gelişmesi adına serbest ticaret anlaşmasının önemine vurgu yapan Bakan, bu konuda Libya’yı iyi niyetli gördüklerini ifade ederek, "Tunus-Libya-Türkiye üçlüsü olarak gerekli çalışmalara açığız. Bu bizim için yeni bir ortaklık mekanizması." diye konuştu. Çifte vergilendirme ve sosyal güvenlik antlaşmasının da hazirana kadar imzalanması hedefleniyor. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Libya’da iş yapan Türk müteahhitlerin hak edişlerinin de gündeme geldiğini belirtti. İlk etapta incelemeden geçmiş olan 215 milyon dolarlık tutarın, daha sonra da incelemede olan185 milyon dolarlık hak ediş ödemelerinin yapılacağını kaydeden Çağlayan, "Hak edişleri ödenemeyenler için ise yeni ihaleler vererek mağdur durumda olmaları engellenecek. Libya önümüzdeki dönem hem altyapı hem üstyapı konusunda ciddi rakamlar ayıracak." dedi.

Erbil’e Gaziantep ve Şanlıurfa’dan haftada 7 sefer

Türkiye’nin Irak’la olan ticareti, 10 milyar doları aşarak en çok ticaret yapılan 2. ülke oldu. THY’de ticarete paralel olarak sürekli yeni hatlar açılıyor. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Irak ulaştırma bakanıyla yeni görüştüğünü aktararak, Irak’a yeni seferler başlatacaklarını anlattı. Çağlayan, "Erbil’e Gaziantep’ten haftada 4, Şanlıurfa’dan 3 uçuş başlatacağız. Bunu Iraklı meslektaşımıza ilettik. En kısa sürece yazışmaları başlatarak yeni seferleri açacağız." diye konuştu.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme