Jitem binasında toplu mezar!..

Diyarbakır Suriçi semtinde bulunan eski Merkez Kapalı Cezaevi ve Jitem merkezi olarak kullanılan yerde yapılan restorasyon çalışmalarında insan kemikleri bulundu. Cezaevi duvarı yakınlarında yapılan kazılarda, 6 kişiye ait olduğu belirtilen kafatası ve çok sayıda kemiğe rastlandı.
 
JİTEM binası yakınındaki restorasyonda, insan kemikleri bulundu Daha fazla video galeri için TIKLAYIN
Diyarbakır Hz. Süleyman Camii, eski cezaevi ile Jitem’in bir dönem kullandığı Sur bölgesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyonu yapılan İçkale bölgesinde çalışmalar yapıldığı esnada, insan kemiklerine rastlanması üzerine durum polise bildirildi. Olay yerini güvenlik çemberine alan polis, cumhuriyet savcılığına bilgi vererek, insanlara ait olduğu belirlenen kemikleri muhafaza etti. Savcılığın emriyle 6 kafatası ile insanlara ait çok sayıda kemik parçası torbalara konuldu.

JİTEM’E AİT ESKİ BİR SORGU YERİ

Diyarbakır ve çevresinde işlenen faili meçhuller nedeniyle isminden sık sık söz edilen Jitem merkezinin bulunduğu ve halk arasında Saray Kapı olarak bilinen bölgede bulunan kemiklerin faili, cinayetlerde kaybolan kişilere ait olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor.

Yetkililer, bulunan kemik parçalarının ne zamana ait olduğu konusunda bilgi sahibi olmadıklarını, yapılacak olan araştırmanın sonucunda bunun netleşeceğini söyledi.

Zaman