Jandarma, Avrupa Birliği ile İşbirliğinde

Kadına yönelik şiddetin sonlandırılması çalışmalarına bir destek de jandarmadan geldi.

Jandarma Genel Komutanlığı ile Avrupa Birliği (AB), kadına yönelik şiddet konusunda ortak bir proje hazırladı. Proje, Kasım 2012’de hayata geçirilecek.

Jandarma, kadına şiddet ve çocuklara yönelik istismarla mücadeleye devam ediyor. Jandarma Genel Komutanlığı karargâhı ile il jandarma komutanlıkları bünyesinde çocuk ve kadın kısım amirlikleri oluşturuldu. Buralara da kadın subay ve astsubay görevlendirilecek. ‘Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Projesi’ne yönelik çalışmalar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak devam ediyor.

Proje, özellikle kırsal alanda aile içi şiddetle ilgili güvenlik personelinin ve vatandaşların eğitilmesi amacıyla teklif edildi. 3 milyon 100 bin Euro’luk proje, AB Komisyonu tarafından kabul edildi. Kasım 2012’de hayata geçecek proje ile iki yıllık sürede jandarma personelinin özellikle kadına yönelik şiddet olayları kapsamında kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi hedefleniyor. Aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda birliklerdeki eğitimler de devam ediyor. Bu eğitimde erbaş ve erlere ‘aile içi iletişim’, ‘ailede şiddetin önlenmesi’, ‘kadınlara uygulanan toplumsal baskılar’, ‘töre cinayetleri’, ‘kadın erkek eşitliği’ gibi konularda eğitim veriliyor.

Zaman