İzmirli Birlik Başkanı, Sütteki Oyunu Açıkladı

Olaylar
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in “Sütte antibiyotik kalıntısı” ile ilgili yaptığı açıklamaların ardından gelen haberlerin süt üreticilerini mağdur ettiğini belirten İzm...
EMOJİLE

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in “Sütte antibiyotik kalıntısı” ile ilgili yaptığı açıklamaların ardından gelen haberlerin süt üreticilerini mağdur ettiğini belirten İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Veteriner Mehmet Çelikkaleli sütte oyun oynanmak istendiğini iddia etti.
 
“Bakan Eker’e ait beyanatların tamamını yayınlamayarak, konuşmasından seçilen cümlelerle süt üzerinden oyun oynamaya kalkan kişilerin oyunlarını bozacağız” diyen İzmir Damızlık Sığır yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Çelikkaleli, veteriner hekimlerle birlikte Ödemiş’te basın açıklaması yaptı.
 
Çelikkaleli, birlik şubesi önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi:
 
“Bugün ülkemizde üretilen süt dünyada üretilen en kaliteli süt seviyesinde ve kalitesindedir. Tarım ve Köy İşleri Bakanı sayın Mehdi Eker’in söylediği koskoca metinden alınan cümle ile dünyanın en değerli besin maddesi hakkında bilinçsizce ve bilgisizce konuşanları, tüm üreticilerimiz adına lanetliyorum.
 
Sayın bakanın anlattığını, söylediğini anlamayan veya anlamak istemeyen zihniyetler, gelecek nesillerin sağlıksız yetişmesine neden olacak beyanatlar veriyorlar. Sayın bakan gıda güvenliği yasası kapsamında özetle şunları demek istedi: Kaliteli üretenle, kalitesiz üreten aynı kefeye konmayacak. İnsan sağlığına zarar verenler deşifre edilecektir.”
 
Sütte son yıllarda Avrupa standartlarının yakalandığını vurgulayan Çelikkaleli daha sonra şunları kaydetti:
 
“Bugün süt ineğin memesinden, sanayi tesislerine gidene kadar olan zincir önemlidir. Bu da bugüne kadar ülkede önemsenmiyordu. Ama son 5-6 yıldır bu konuda AB standartlarındayız. Bugün İzmir ilimize baktığımızda İzmir’in sütünün yüzde 100 soğuk zinciri içinde saklanıp, taşındığı bir gerçektir.
 
Antibiyotikli sütler kesinlikle sanayimizde kullanılmıyor. Çünkü süt işlenmeden hatta alınmadan teste tabii tutuluyor. Bundan 7-8 yıl önce bunlar konuşulmuyordu bile. Ben bunu bilmeden konuşanlara sesleniyorum. Siz o zaman bu ülkede değil miydiniz? Şimdi bu süt sektörü AB standartlarını yakaladığında mı rahatsız oldunuz. Aklınız yeni mi başınıza geldi?”
 
“OKUL SÜTÜ PROJELERİNDEN KORKUYORLAR”
 
Sütün gönül rahatlığıyla tüketilebileceğinin altını çizen Çelikkaleli, şunları söyledi:
 
“Son yıllarda okullarda başlatılan okul sütü projeleri birilerini korkutmuş olmalı. Asitli içecekleri satamayacaklarını anlayanlar mı size bu aklı verdi? En yanlış şey bilmediğin konu üzerinde konuşmaktır. Bu yanlış beyanı verenleri İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak davet ediyorum.
 
Gelin sütün ne olduğunu, süt ürünlerinin hangi standartlarda üretildiğini size göstereyim. Siz gelin Dünya standartlarındaki laboratuarımızı gezdirelim. Bugüne kadar kontrolsüz sütle yetişen bizlere bir şey olmadıysa bugün gelinen noktada da kesin söylüyorum hiçbir şey olmaz.
 
Bugün üretilen süte güvenin, güvenle için, sütü güvenle içirin. Çünkü süt buna layık, insanımız da her zaman daha güzel şeylere layık. İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin bakanlık denetiminde çalışan en son teknolojiye sahip süt analiz laboratuarımızda tüm tüketicilerimize 24 saat açık.