İzleri sildiler

Olaylar
Mecidiyeköy’de eski Ali Sami Yen Stadı arazisindeki plaza inşaatında önceki gece meydana gelen asansör kazası sonucu 10 işçinin ölümü Türkiye’yi hüzne boğdu. Şantiyede hem insan hem de yük...
EMOJİLE

Mecidiyeköy’de eski Ali Sami Yen Stadı arazisindeki plaza inşaatında önceki gece meydana gelen asansör kazası sonucu 10 işçinin ölümü Türkiye’yi hüzne boğdu. Şantiyede hem insan hem de yük taşıma amaçlı kullanılan Alman ‘Geda Major’ şirketi üretimi asansör, mesaisi biten işçilerin evlerine gitmek üzere ellerinde yüklerle bindikleri sırada şantiye binasının 32’nci katından yere çakıldı. Asansörün raydan kurtulması sonucu düştüğü belirtildi. 10 işçinin hayatını kaybettiği olay İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturuluyor. Kaza sonrası ilk etapta gözaltına alınan 8 kişi emniyet sorgusunun ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılırken, kısa sürede üçüncü kazanın yaşandığı şantiyede tüm gözler iş güvenliğinden sorumlu NCA şirketine ve asansörü, TOKİ projesinin yüklenici firması Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na (GYO) kiralayan firma ‘Geda Major’a çevrildi.

‘NCA’ PANİKLEDİ

Torunlar GYO’ya iş sağlığı ve güvenliği (İSG) konusunda danışmanlık hizmeti veren NCA İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi, kazanın ardından internet sitesinden Torun Center’a danışmanlık yapıldığının belirtildiği ‘Projelerimiz’ bölümünü kaldırdı. NCA’nın, geçtiğimiz mayıs ayında 301 madencinin hayatını kaybettiği ocağı işleten Soma Holding’in sahiplerine de ‘iş güvenliği’ hizmeti verdiği öğrenildi. Şirket, internet sitesindeki referans listesinden Soma Holding’i de apar topar kaldırdı. 10 işçinin öldüğü şantiyede yasal olarak iş güvenliğinden sorumlu bulunan NCA, yaptığı açıklamada sorumluluk almaktan kaçındı. Maden faciasıyla gündeme gelen Soma Holding’in Tilega ortaklığıyla hayata geçirdiği Spine Tower projesine de İSG danışmanlığı yapan şirketin avukatı, ‘Asansör hizmetinin güvenliği bize ait değil’ açıklaması yaptı. Oysaki Torunlar GYO avukatlarının iletişim danışmanları aracılığıyla yaptığı açıklamaya göre asansörün İSG açısından denetimi de NCA tarafından yapılıyor.

SPİNE TOWER’DA DA AYNI ŞİRKET

22 uzman personeliyle projenin tamamının denetiminden sorumlu NCA şirketinin, asansörle ilgilenen özel bir personel görevlendirmediği belirtilirken, NCA’dan asansörle ilgili bugüne dek hiçbir bildirim yapılmadığı da kaydedildi. NCA avukatı, Maslak’taki Spine Tower’ın danışmanlık hizmetinin de şirket tarafından yapıldığını doğruladı, fakat Soma Holding’le ilişkisini yalanladı.

GEDA ÖNLEM ALMADI

Kazanın yaşandığı asansörün sahibi Geda Major şirketinin de internet sitesini birkaç saatliğine erişime kapatması dikkat çekti. Asansörün üreticisi olan ve şantiye alanında 2 görevlisi bulunduğu öğrenilen şirketin, faciaya yolaçan nedenleri önceden görüp gerekli önlemi almamış olması dikkatlerden kaçmadı. Şantiyede çalışan işçilerden Hüseyin Yıldız, ‘animak’ olarak adlandırılan yük asansörlerinden birinin 20 gün önce de yere çakıldığını, ancak alçaktan düştüğü için içindeki işçilere bir şey olmadığını anlattı. Yıldız, ‘İlla birkaç kişinin ölmesi mi lazım önlem alınması için!’ diyerek tepkisini dile getirdi.

Olaylı protesto

Şişli’de kazanın meydana geldiği şantiyenin önü gün boyu gösterilere sahne oldu. Sendikaların yanı sıra CHP, HDP gibi partiler de destek verdi. Bazı marjinal sol örgütler taşkınlık yapınca TOMA’lar göstericilere müdahale etti. Bu sırada CHP Milletvekili Mahmut Tanal üstüne çıkarak TOMA’ların su sıkmasına engellemeye çalıştı.

Aynı şantiyede 3’üncü olay

Mecidiyeköy’de 10 işçinin ölümü ile sonuçlanan rezidans inşaatı faciasında daha önce de benzer olaylar yaşanmıştı. 9 Nisan 2014 tarihinde inşatta meydana gelen iş kazasında dershane parası biriktirmek için Van’dan geldiği öğrenilen 19 yaşındaki Erdoğan Polat isimli işçi hayatını kaybetmişti. İnşaat alanında 23 Ağustos’ta ise bir yangın çıkmıştı. İşçi güvenliğinden sorumlu şirketin bu zaman zarfında ne yaptığı meçhul kalırken, asansörün 32’nci kattan yere çakıldığı son olayda ise 10 işçi hayatını kaybetti.

O asansöre ben de bindim

Kazanın ardından dün sabah bir basın toplantısı düzenleyen Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Aziz Torun, ‘Bu asansörü biz de şantiyeye gittiğimiz zaman kullanıyoruz. Bundan 10 gün evvel şantiyeye örnek daireyi görmeye gittiğimizde bütün mimar ve teknik ekiple birlikte ben de aynı asansörü kullandım. Çünkü bu hem insan hem de yük taşımak üzere planlanmış. 2 bin 700 kilogram ağırlık taşıma kapasiteli ve 28 kişi taşıyabilen bir asansör. Bu amaçla zaten monte edilmiş bir asansör. Her gün sahada bu asansörü kiralamış olan firmanın 2 elemanı sabahtan akşama kadar sahada bulunuyor. Çalışma Bakanlığı’nın en son nisan ayında denetim yaptığını söyleyen Torun, olayın aydınlatılması için sonuna kadar takipçisi olacaklarını kaydetti.

Yasa çıktı kaza arttı

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, 30 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe girdi. Yasa, iki yılını geride bıraktı. Yasa yürürlükte ancak uygulama açısından pek çok sorun yaşanıyor. İleri standartlarda olduğu ifade edilen yasanın çıkmasına rağmen iş kazalarının ve meslek hastalıklarından ölümlerin artması, soru işaretlerine neden oldu. Verilere göre; yasanın çıkmasından sonra, 2012’de 878, 2013’te 1235 işçi iş kazasında hayatını kaybetti. 2014’ün ilk altı ayında ise 979 işçi kazalarda can verdi. İlk altı ayda iş kazaları ve meslek hastaları sonucu hayatını kaybeden 979 işçinin 40’ı kadın, 19’u çocuk 18’i göçmen ve 150’si emekli çağında çalışıyordu. Yaşamını yitiren işçilerin 325’i maden, 187’si inşaat, 122’si tarım ve 79’u taşımacılık sektörlerinde çalışıyordu.

AKSAKLIKLAR VAR

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda en büyük aksaklığın ise alt işveren asıl işveren ilişkisinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin nasıl yürütüleceği konusu olduğuna dikkat çekiliyor. Herhangi bir iş kazasında sorumluluğun kimde olacağı gibi konularda uygulamadan kaynaklanan belirsizliklerin olması sıkıntıya yol açıyor. İşyerlerinde görevlendirilecek iş güvenliği uzmanı, hekim ve yardımcı sağlık personelinin atanma işleminin yapılması için İSG-Kâtip programı tasarlandı. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı program, atama sürelerini saat üzerinden gerçekleştiriyor. Bir saatten daha az süreyle hizmet alması gereken işyerlerine çok yüksek maliyet çıkabiliyor. Ayda 20 dakika iş güvenliği uzmanından hizmet alması gereken bir işyeri, Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi’ne (OSGB) bir saat parası ödemek zorunda kalıyor. Hatayı düzeltecek güncelleme hâlâ yapılamadı. Böylece, yasa çıkarmanın yegane çözüm olmadığı ortaya çıkıyor. Taşeron işçi kullanımını azaltacak adımların atılması gereğine dikkat çekiliyor. Zira iş kazalarına en çok muhatap olanlar taşeron işçiler. Uzmanlar bunun için özellikle inşaat sektöründe acil önlemlerin alınması gerektiğini kaydediyor.

İşverenleri yanıltıyorlar

2012 yılında çıkan İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Yasası’nın AB standartlarında bir yasa olduğunu belirten A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Mustafa Kahraman, ‘Yasadan önce patronlar yaşanan sıkıntılarla ilgili kendini birinci dereceden sorumlu hissediyordu. Oysa yasadan sonra patronların sorumluluğunun hem iş sağlığı güvenliği noktasında hizmet veren Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OGSB), hem uzmanlar hem de işyeri hekimleri bölüştü. Yasa patronlara rahatlık getirdi’ dedi. İSG hizmeti veren şirketlerin patronları müşteri olarak gördüğüne dikkat çeken Kahraman, ‘Yasayla birlikte ortaya çıkan her şey rapora, evraka, prosedüre döküldü. Ancak bu raporlarda işverene mali yük getirecek riskleri göstermekten kaçınıyorlar. İşvereni yanıltıyorlar. Böylece kör risk noktaları oluşuyor. Dolayısıyla tedbir alınmıyor. Bu da kazalara davetiye çıkarıyor’ yorumunda bulundu.

EĞİTİM MUALLAKTA

C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Gözde Avcı ise işçilerin eğitim aldıklarına dair garantinin bulunmadığını söyledi. Avcı, ‘Danışmanlık şirketleri ‘eğittik’ diye belgelendirme yapıyor, işçiler belgelerin altına imza atıyor. Fakat bu iş gerçekten böyle mi bilemiyoruz’ diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme