İzetbegoviç’ten Türk okullarına övgü

Olaylar
Dünyanın dört bir yanında eğitim veren Türk okullarından övgüyle söz eden Boşnak lider Bakir İzetbegoviç, bu okullar sayesinde ülkesinin çok yol kat ettiğini söyledi. İzetbegoviç, Zaman’a yaptığ...
EMOJİLE

Dünyanın dört bir yanında eğitim veren Türk okullarından övgüyle söz eden Boşnak lider Bakir İzetbegoviç, bu okullar sayesinde ülkesinin çok yol kat ettiğini söyledi. İzetbegoviç, Zaman’a yaptığı açıklamada eğitimdeki işbirliği ile iki ülkenin ortak bir geleceğe sahip olacağını ifade etti.

Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, ülkesinde 15 yıldır faaliyet gösteren Türk okullarına övgüler yağdırdı. Zaman’a mülakat veren İzetbegoviç, "Bu okullar çok iyi. Halk nezdinde de çok saygın. Kaliteli bir eğitim imkanı sunuyorlar. Onların tecrübeleri ile çok yol kat edildi." ifadelerini kullandı. Bosna-Hersek’in efsanevi lideri Aliya İzetbegoviç’in oğlu olan Bakir İzetbegoviç, Saraybosna’da Türk müteşebbislerin katkılarıyla açılan Burç Üniversitesi’nin de Türk okulları misyonunu daha yükseğe taşıdığını belirtti. Boşnak lider, "Halk, bu üniversiteye çok saygı duyuyor. Çok kaliteli bir eğitim sistemi sunuyorlar. Benim umudum giderek güçlenmeleri ve daha geniş kitlelere ulaşmaları. Bizim ümidimiz bu yönde. Büyümeleri için de önlerinde her fırsat var." diye konuştu. Türkiye ve Bosna arasındaki tarihsel bağa artık eğitimin de dahil olmasıyla iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçleneceğini vurguladı. İki ülke arasındaki paylaşımların geleceğe taşınacağını kaydederek, "Artık bizim öğrencilerimiz buraya, sizin öğrencileriniz Bosna’ya okumaya geliyor. Böylece paylaşımlar artıyor ve nasıl ortak bir geçmişe sahipsek ortak bir geleceğe sahip olacağız. Ben inanıyorum ki bu paylaşım bizim için aynı zamanda ortak bir gelecek de inşa edecek." dedi.

Bakir İzetbegoviç, son yıllarda Bosna Hersek’teki siyasi krizlerin aşılması için yoğun çaba sarf eden Türkiye’ye duyduğu muhabbeti de şu sözlerle dile getirdi: "Türkiye giderek büyüyen bir güç ki bizim başarımız da bu güce bağlı. Türkiye ne kadar güçlenirse biz de beraberinde güçleneceğiz. Çünkü bir kardeşin başarısı diğerinin başarısı anlamına gelir. Bu nedenle biz bu kardeşimizle gurur duyuyoruz." Türkiye ile geçen yıl 350 milyon dolar olan ticaret hacminin artmasını istediklerini, bu yönde de çalışmaları olduğunu aktardı. İzetbegoviç, Türkiye’nin sağladığı kredilerin 1992-1995 Bosna Savaşı sırasında şiddetten kaçan göçmenlerin toparlanmasına büyük katkı sağladığına değindi.

DÜNYA, BOSNA SAVAŞI’NDAN DERS ALMAMIŞ

Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, dünyanın Suriye’de akan kanı durdurmakta geç kalmasını da eleştirdi. Suriye’den gelen görüntülerin kendilerine on binlerce kişinin öldüğü Bosna katliamını hatırlattığını anlatan Boşnak lider, "Biz onların acısını derinden hissediyoruz. Bosna Hersek akla gelmeyecek acı günlerden geçti. Suriye’de katliamların hâlâ devam etmesi çok büyük bir ayıp. Demek ki Bosna’dan hiç ders alınmamış." eleştirisinde bulundu.

Süleyman Şah’tan fahri doktora ünvanı aldı

Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç’e Süleyman Şah Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. Fahri doktora unvanı, "Bosna-Hersek’te barış ve istikrarın sürmesi, aynı zamanda Bosna Hersek-Türkiye ilişkilerinin gelişmesine yaptığı katkılardan” dolayı verildi. Dün üniversitede düzenlenen törenle fahri doktora cübbesini giyen İzetbegoviç, burada yaptığı konuşmada, Süleyman Şah Üniversitesi’nin verdiği ilk onursal doktora unvanını almaktan gurur duyduğunu ifade etti. Boşnak lider, "Bu fahri doktora unvanı benim için bir onurdur. Bunu derin bir minnet duygusu ile kabul ediyorum. O kadar öne çıkan kişi arasından bana verilmiş olması önemli bir ayrıcalıktır. Süleyman Şah, çok önemli tarihsel bir şahsiyetin ismini taşıyor. Kendisi, Osmanlı’nın Balkanlar’daki ihtişamlı geçmişine büyük bir katkı sağlamıştır.” dedi.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme