Olaylar

İşten Atılma Nedeni: Şişmanlık

İsviçre’de şişmanlığı nedeniyle işine son verilen kadın günün konusu oldu. İsviçre’nin Freiburg kantonunda yaşayan 25 yaşındaki Coralie Bornand "çok kilolu olması nedeni ile iş göremez, servis yapamaz" gerekçesiyle işten atıldı…

İşten Atılma Nedeni: Şişmanlık

İsviçre’de şişmanlığı nedeniyle işine son verilen kadın günün konusu oldu. İsviçre’nin Freiburg kantonunda yaşayan 25 yaşındaki Coralie Bornand "çok kilolu olması nedeni ile iş göremez, servis yapamaz" gerekçesiyle işten atıldı.

Zamanla yüz kilonun üzerine çıkan kadın garsona artık işe gelmemesi söylendi. Yerel bir haber kanalına konuşan Coralie Bornard, kendisine yapılanın ayrımcılık olduğunu vurgulayarak, "Bu çok aşağılayıcı bir durum. Bana fiziksel özelliğimden dolayı işten atıldığım söylendi. Çok şişman olduğum ve servis yapamayacağım söylendi. Bu beni derinden yaraladı. Bana karşı yapılan şeyin adı ayrımcılık. Şişman olduğum için işsiz kaldım. Bundan sonra garsonluk yerine tezgahtarlık yapmayı düşünüyorum. Bu şekilde kendimi işimde daha iyi gösterebileceğime inanıyorum" dedi.

Konu ile ilgili olarak konuşan Bern işçi sendikası yetkilisi Muriel Zürcher, iş akdi feshinin gerekçesinin fiziksel durumlara dayandırılamayacağını bildirerek "İş akdi feshi için sağlam gerekçeler lazımdır; Örneğin iyi ve yeterli düzeyde servis vermemek gibi. Bir kişi fiziksel görünümü dolayısıyla, çok zayıf veya çok şişman diye işten atılamaz. Böyle bir durumda işçinin yasal hakları olduğu biliniyor. Ancak, iş akdinin fesih edilmesiyle ilgili davalar da ispat her zaman kolay olmuyor" dedi.

Radikal

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL