İşte TÜPRAŞ’a verilen cezanın gerekçesi

Olaylar
Rekabet Kurulu, TÜPRAŞ’a fiyatlandırma ve sözleşmelere ilişkin uygulamaları yoluyla hakim durumunu kötüye kullandığı ve bu suretle 4054 sayılı ‘Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ...
EMOJİLE

Rekabet Kurulu, TÜPRAŞ’a fiyatlandırma ve sözleşmelere ilişkin uygulamaları yoluyla hakim durumunu kötüye kullandığı ve bu suretle 4054 sayılı ‘Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6’ncı maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle 2013 mali yılı sonunda oluşan ve belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin yüzde 1’i oranında olmak üzere 412 milyon 15 bin 81 lira idari para cezası verilmesine karar vermişti.

Star’da yer alan habere göre Kurul, Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ’ye (TÜPRAŞ) ilişkin kararının gerekçesini açıkladı. Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ’nin (TÜPRAŞ), Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği sonucuna ulaşıldığı ifade edilen gerekçeli kararda ilgili pazarlarda hakim durumda olan 11 Ekim 2008-1 Ocak 2009 arasında benzin ve motorin ürünlerine dair fiyatlandırma davranışları ve 2008 yılında ALPET’e, 2009 yılında ise POAŞ’a karşı bir ürünün satışını bir başka ürünün de TÜPRAŞ tarafından yeterli görülen miktar ve oranlarda TÜPRAŞ’tan temin edilmesi şartına bağlamak ve bunun temini için arzı kısmak şeklindeki sözleşmelere ilişkin uygulamaları yoluyla hakim durumunu kötüye kullandığının tespit edildiği belirtildi.

Kararda TÜPRAŞ’a, Kanun’un 16. maddesi ile ‘Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik’ hükümleri uyarınca idari para cezası verildiği ve TÜPRAŞ ve Opet Petrolcülük AŞ’nin Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4’üncü maddesini ihlal ettiklerine dair yeterli bulguya ulaşılamadığı, bu nedenle para cezası uygulanmasına gerek olmadığını bildirildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme