Olaylar

İşte THY Uçağına Sabotajın Ses Kaydı

Mustafa Gün’ün haberi Dün internette yayınlanan ses kayıtlarından, korsan kontrolörün, pilotların aldıkları talimatları onay için tekrarlaması sırasında fark edildiği anlaşılıyor. Bu gelişme üzerine devreye giren kadın kontrolör, pilotları uyararak farklı..

İşte THY Uçağına Sabotajın Ses Kaydı

Mustafa Gün’ün haberi

Dün internette yayınlanan ses kayıtlarından, korsan kontrolörün, pilotların aldıkları talimatları onay için tekrarlaması sırasında fark edildiği anlaşılıyor. Bu gelişme üzerine devreye giren kadın kontrolör, pilotları uyararak farklı bir frekansa geçmelerini ve kendisinden başka kimsenin talimatlarına uymamalarını istiyor. Kule görevlisi, korsan yönlendirmenin erkek sesiyle yapıldığını belirterek tüm pilotlardan özellikle erkek sesiyle yapılan ‘korsan talimatlara’ karşı daha dikkatli olmalarını istiyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, hava trafik kontrolörlerinin pilotlarla iletişiminde kullandığı frekanslara zaman zaman bu tür korsan girişimlerin yapıldığını, bu olayları Emniyet ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na rapor ettiklerini söyledi. Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) 2. Başkanı Kaptan Pilot Cengiz Ergin ise kullanılan muhabere sistemlerinin 1950’lerin teknolojisi olduğuna dikkat çekti. İnternetten temin edilen cihazlarla pilot ile kontrolör arasına girilebileceğini anlatan Cengiz, "Gelecek 10 yılda sivil havayolu trafiğinin bölgemiz de dahil olmak üzere 2 kat artması bekleniyor. Bu sistemlerle işin yürütülmesi imkânsız hale gelecek." ifadesini kullandı. Atatürk Havalimanı Başmüdürlüğü yetkilileri de basit telsizlerle pilot frekansına girerek konuşmanın mümkün olmadığını ancak cihazın kapasitesi çok yüksekse ve bulunduğu yerde bir engel bulunmuyorsa, pilotlarla konuşma yapılabileceğini kaydetti.

ABD’de cinayete teşebbüs sayılıyor

Havacılık programı Take Off’un yapımcısı amatör pilot Erim Funda, uçuş emniyetini tehlikeye düşürenlerin ABD’de ‘cinayete teşebbüs’ten yargılandığını söyledi. Funda, "Bu gibi olayları önleyebilmek için Türkiye’de de çok ağır cezai müeyyidelerin uygulanması gerekir." dedi.

Korsan girişe karşı kule pilotu uyardı

Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi ile pilotlar arasında geçen diyaloglar şöyle:

Kule: 6305.

Pilot: Devam edin efendim.

Kule: Efendim, bir frekans değişikliği yaptık. Değiştirdiğimiz frekansta başka bilinmeyen bir şahsın talimatları veriliyordu uçaklara. Şu anda 127,1’de herhangi başka bir talimat alırsanız özellikle erkek sesiyle bu talimatlara uymayınız lütfen.

Pilot: Anlaşıldı.

Kule: Mutabıkız efendim. Bu frekansta giriş oluyor, bilinmeyen bir şahıs tarafından uçaklara talimat verilebiliyor. Lütfen dikkate almayınız. Böyle bir ileti alırsanız lütfen rapor ediniz, bilginize.

Pilot: Anlaşıldı, sizden başkasından talimat almayız.

Zaman
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL