İşte Son Seçim Anketindeki Oy Oranları

Olaylar
AK Parti Genel Başkan Yardımcı Hüseyin Çelik, 2011 yılı Ocak ayında 7 bölgede 5 bin 369 denekle yüz yüze yapılan anketteki partilerin ve liderlerin oy oranını açıkladı. Çelik gündemi değerlendirdi, mu...
EMOJİLE

AK Parti Genel Başkan Yardımcı Hüseyin Çelik, 2011 yılı Ocak ayında 7 bölgede 5 bin 369 denekle yüz yüze yapılan anketteki partilerin ve liderlerin oy oranını açıkladı. Çelik gündemi değerlendirdi, muhalefete çıkıştı.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, şu anda AK Parti’nin gündeminde başkanlık sistemi konusunun bulunmadığını belirterek, ”Sayın Cumhurbaşkanımızın çekincelerine de saygımız vardır” dedi.

 

Çelik, AK Parti Genel Merkezinde yaptığı basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ”Hizbullah meselesinin altında kaldığını” savundu.

 

Kılıçdaroğlu’nun Batman ve Van’da AK Parti milletvekillerinin Hizbullahçıların derneğini ziyaret ettiğini öne sürdüğünü belirten Çelik, şunları kaydetti:

 

”Türkiye’deki bütün dernekler ve vakıflar, Vakıflar Kanunu’na ve Dernekler Kanunu’na dayalı olarak kurulur. Bütün dernekler bu yasa çerçevesinde işlem yürütürler. Devletin gözetim ve denetimi altında faaliyetlerini yürütürler.

 

Legal olan derneklere bütün arkadaşlar, bütün siyasi partiler gider, gitmiştir. Bunda bir beis yok. Neticede Batman’da 500’ün üzerinde, Van’da binin üzerinde dernek var. Bunların bir kısmı sol dernektir. Sağ tandanslı olanlar var, komünist olanlar var, sosyalist olanlar var, İslamcı olanlar var, Atatürkçü olanlar var, şu olanlar var, bu olanlar var.”

 

Legal, yasalar çerçevesinde kurulmuş, yasalar çerçevesinde faaliyetlerini sürdüren derneklere illegal muamelesi yapılmasının, illegalitenin, yasadışılığın, zeminini genişletmek olacağını belirten Çelik, şöyle devam etti:

 

”Bugün bazı siyasi partilerin kimlerle gönül bağı içerisinde olduğunu biliyoruz. Ama o siyasi partiler Türkiye’de legal çerçevede faaliyet yürüttükleri sürece bu memleketin parlamentosunda da, biliyorsunuz asli unsurlardan biri haline geliyorlar. Bunu herkes bilmiyor mu? Siz SHP döneminde bir partiyi meclise taşırken, DEP’i Meclis’e taşırken, PKK’yı mı meclise taşımış oldunuz? Kabul ediyor musunuz? Onun için herkes söylediğini çok iyi tartmalı, ölçmeli. Sayın Kılıçdaroğlu kesinlikle bu Hizbullah meselesinde de çuvallamıştır ve duvara toslamıştır.

 

‘Biz neden Hizbullah’a terör örgütü demiyormuşuz?’ Ben daha pazartesi burada yaptığım basın toplantısında, ‘Bizim hiçbir illegal örgütle bir ilişkimiz olmaz. İllegal terör örgütleriyle hiç ilişkimiz olmaz’ dedim. Olmamıştır, olmaz ve olmayacaktır. Sayın Başbakan, Ukrayna’ya giderken yine kendisine soruldu, çok net bir dille yine aynısını söyledi. Peki daha nasıl söylenir Sayın Kılıçdaroğlu? Daha nasıl ifade edilecek bu? Mesele bu.”

 

-”BAŞKANLIK SİSTEMİ ÜZERİNDE TARTIŞILAN BİR KONU DEĞİL”-

 

Çelik, basın toplantısında, bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, ”Başkanlık sistemine ilişkin çekinceleri bulunduğunu” söylediğini hatırlatarak, başkanlık sistemi hakkındaki düşüncelerini sorması üzerine de şunları söyledi:

 

”Başkanlık sistemi şu anda hükümetin AK Parti’nin gündeminde ağırlıklı olarak konuşulan, üzerinde çalışılan bir konu değildir. Ama başkanlık sistemi bugün değil, 1980’lerden sonra Türkiye’de hep konuşulan, özellikle fikir yürütülen bir konudur. Demokrasi varsa, özgürlük varsa, başkanlık sistemi, yarı başkanlık sistemi, demokratik parlamenter sistem, bütün bunları herkes her zeminde konuşabilir. Ama şu anda AK Parti’nin gündeminde bu konu yoktur. Sayın Cumhurbaşkanımızın çekincelerine de saygımız vardır. Bunun daha iyi olduğunu söyleyenlerin fikirlerine de saygımız vardır. Ama Türkiye şu anda parlamenter demokratik sistem ve rejimle yoluna devam ediyor. Bu konuda bir problem yok.”

 

”AK PARTİ TARAFINDAN YAPTIRILAN ANKETE GÖRE CHP’NİN OYU YÜZDE 23’ÜN BİR GIDIM ÜZERİNDE, MHP BARAJ CİVARINDA DOLAŞIYOR, BİRAZ BARAJIN ÜZERİNDE. AK PARTİ DE YÜZDE 50’YE YAKIN”

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, partisinin yaptırdığı ankete göre, CHP’nin oyunun yüzde 23’ün biraz üzerinde, MHP’nin oylarının baraj civarında, AK Parti oylarının da yüzde 50’ye yakın olduğunu bildirdi.

 

Çelik, AK Parti Genel Merkezinde yaptığı basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları nedeniyle, Erzurumlulara ”Olimpiyat nedeniyle geliriniz arttı mı?” diye sorduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

 

 

”İşte CHP’nin ufku bu kadardır. İşte CHP’nin çapı bu. Düşünün uluslararası, dünya çapında bir organizasyon yapıyorsunuz, bu 40-50 yılda gelen bir fırsattır. Bu ülkenizin tanıtımı açısından müthiş bir fırsattır ama Sayın Kılıçdaroğlu’nun saplandığı mantık burasıdır. Olimpiyatlar orada yapıldığı zaman çantalarla para dağıtılacağını kimse zannetmiyor, belki sadece Kılıçdaroğlu zannediyor.”

 

CHP’de herkesin ”ayrı telden çaldığını”, farklı şeyler söylediğini savunan Çelik, ”Biz eleştirdiğimiz zaman, ‘Biz Türkiye’nin en eski, en köklü partisiyiz’ diyorlar. Kusura bakmayın partiler şarap değil ki yıllandıkça makbul olsunlar” dedi.

 

-”KUSUR YOKSA NEYİN SORUŞTURMASINI YAPIYORSUNUZ?”-

 

Elazığ’daki iddialar üzerine İçişleri Bakanlığının müfettiş gönderdiğini, mülkiye başmüfettişlerinin tevdi raporu hazırlayarak, bazı konuların savcılığa intikal etmesini sağladıklarını anlatan Çelik, şunları söyledi:

 

”Bunu CHP ortaya çıkarmış değil. Bir yerde bir yanlış varsa ve burada yargının son sözü söylemesi gerekiyorsa… Kusuru bulunan insanları müfettişler tespit etmiş, ‘Şu insanların bu olayda kusuru vardır ama belediye başkanının kusuru yoktur’ demişlerdir. Sayın İçişleri Bakanı buna dayanarak belediye başkanına soruşturma açılmasına müsaade etmemiştir. Kusur yoksa neyin soruşturmasını yapıyorsunuz? Ama başka bir meselede, ‘Belediye başkanının bu işte sorumluluğu vardır’ şeklinde müfettişler tarafından rapor hazırlandığında bu istikamette Sayın İçişleri Bakanı araştırma, soruşturma incelemesinin yapılmasına izin vermiştir.

 

Sayın Kılıçdaroğlu bir iddiayı ortaya atıyor, bu iddia daha mahkemeler tarafından tespit edilmemişse, suç ortaya çıkmamışsa, suçun bütün unsurları oluşmamışsa, bir insan mahkumiyet almamışsa, bununla ilgili olarak insanları karalama hakkına sahip değilsiniz.”

 

MHP’nin geleneksel tabanının milliyetçi-muhafazakar, fakat MHP’nin üst yönetiminin ulusalcı olduğunu ifade eden Çelik, CHP’nin de ulusalcı olması dolayısıyla CHP ile MHP arasında bir ”ulusalcı kardeşlik bağı” bulunduğunu savundu.

 

Geçmişte MHP’ye oy veren tabanın artık AK Parti’ye oy verdiğini öne süren Çelik, geçmiş seçimlerde CHP ile MHP arasında seçim paslaşması yaşandığını iddia etti.

 

-FAİLİ MEÇHULLER-

 

Hrant Dink’i, Gaffar Okkan’ı, Uğur Mumcu’yu öldüren katil zihniyetin aynı zihniyet olduğunu belirten Çelik, bu zihniyetin devlet içinde çöreklenerek bazılarının desteğini aldığını savundu. Çelik, şöyle devam etti:

 

”Bir şekilde bu insanlar bertaraf edilmişlerdir. Bu üçünü öldüren ve öldürten zihniyet alçak zihniyettir. Hrant Dink ile ilgili olarak olayın hemen ardından katil zanlıları, onun destekçileri yakalanmıştır ve şu anda mahkemeye hesap veriyorlar. ‘Arif Doğan’la ilgili ne yapıldı?’ diye soruyorlar. Arif Doğan şu anda yargıya hesap veriyor. Çorap söküğü gibi söküldü. Nasıl oldu bunlar, bu çeteler nasıl şu anda yargıya hesap veriyor? Kim yaptı bunları? Kimin oluşturduğu demokratik ortam ve atmosfer sayesinde bu ortam gerçekleşti? AK Parti hükümeti olmasa bunlar olur muydu?”

 

Çelik, Mutki’de toplu mezarların açılmasından, asit kuyularının aranmasından söz ediliyorsa, herkes etnik kimliğini ifade edebiliyorsa bu ortamı AK Parti’nin oluşturduğunu belirterek, faili meçhul cinayetlerin de AK Parti döneminde sona erdiğini ifade etti.

 

-SEÇİM ANKETİ-

 

AK Parti tarafından yaptırılan seçim anketi kapsamında yedi bölgede toplam beş bin 369 denek ile yüz yüze bir görüşme yapıldığını anlatan Çelik, şunları kaydetti:

 

”Yaş grupları arasında AK Parti en homojen oy alan parti. Gençler de AK Parti’ye oy veriyor, orta yaşlılar da veriyor, yaşlılar da veriyor. Eğitimli kesim AK Parti’ye oy vermiyormuş. Ortaya çıktı ki, eğitimli kesimden de AK Parti alması gerektiği kadar oy alıyor. Hangi eğitimli kesimden AK Parti daha az oy alıyor? 50 yaşın üzerinde olanlar. Onlar CHP’ye oy veriyor. Onların bir kısmı hala daktilo döneminde kaldığı için onlar CHP’ye oy veriyor. Onlar statükocu tek parti zihniyetinin bir şekilde ince ayardan geçirdiği insanlardır.

 

Yaşlısı genci, kadını erkeği, Türk’ü Kürt’ü, bütün etnisiteler arasında homojen, biri birine adeta milimetrik farklarla yakınlıkta oy alan tek parti AK Parti’dir. Bu da AK Parti’nin Türkiye’nin çimentosu olduğunu gösteriyor.”

 

Ankette ”en beğenilen devlet adamı” araştırması da yapıldığını ifade eden Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ”en yakınındaki isme beş kat fark attığını” kaydetti.

 

Ankete göre, ekonominin bugünkü durumunu olumlu bulanların oranının yüzde 66 olduğuna dikkati çeken Çelik, ”Ankete göre CHP’nin oyu yüzde 23’ün bir gıdım üzerinde, MHP baraj civarında dolaşıyor, biraz barajın üzerinde. AK Parti de yüzde 50’ye yakın” dedi.

 

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme