İşte Libya’ya Saldıracak Ülkeler!

Olaylar
Fransa, İngiltere, ABD ile İtalya’nın da aralarında bulunduğu coğrafi bakımdan stratejik bazı Avrupa ülkeleri Libya’ya hava müdahalesine katılıyor. Bu müdahalede kullanılan kuvvetlerle ilg...
EMOJİLE

Fransa, İngiltere, ABD ile İtalya’nın da aralarında bulunduğu coğrafi bakımdan stratejik bazı Avrupa ülkeleri Libya’ya hava müdahalesine katılıyor. Bu müdahalede kullanılan kuvvetlerle ilgili bazı detaylar ise şöyle:

Fransız Genelkurmay Başkanlığı’na göre, ”20 kadar” uçakla cumartesi günü ilk müdahale eden ülke olan Fransa, izleme uçakları Awacslar dışında 100 kadar Rafale ve Mirage 2000’e sahip bulunuyor. Uçaklar, başta Korsika’daki Solenzara olmak üzere Fransız topraklarındaki üslerden havalanıyor. Güneydeki Toulon’dan demir alan uçak gemisi Charles de Gaule Libya açıklarında ve Fransız uçaklarına üs görevi yapacak. Gemide 8 Rafale, 6 Super Etendard bulunuyor ve gemiye 2 firkateyn ile bir petrol tankeri eşlik ediyor.

-ABD-

ABD Savunma Bakanlığı’na göre müdahaleye 11 gemi ve denizaltı katılıyor. Buna amiral gemi Mount Whitney, savaş gemisi Kearsarge ve destek gemisi Ponce dahil. Bölgede 2 destroyer, 3 denizaltı, 2 ikmal gemisi ve bir petrol ikmal tankeri bulunuyor.

ABD B-2 bombardıman uçağını da seferber etti. F-15 ve F-16’lar da İtalya’nın Aviano üssünden Muammer Kaddafi güçlerine karşı uçuşlar gerçekleştiriyor. Başka F-15, F-16 uçakları da Sicilya’daki Sigonella’da konuşlu bulunuyor.

-İNGİLTERE-

İngiltere müdahaleye Akdeniz’deki 1 denizaltı ile 2 firkateyni ile katılıyor.

Stormshadow füzeleriyle donatılmış Tornado GR4 bombardıman uçakları Norfolk’taki üsten faaliyet gösteriyor. İngiltere’nin hava gözlem ve takip uçakları Sentinel ve E3D Sentry ile kargo ve ikmal yapan VC10 uçakları da Rum Kesimi’ndeki Akrotiri’de bulunuyor.

Londra’nın Eurofighter uçakları İtalya’nın Gioa del Colle üssüne pazar günü gelmişti ve ilk görevlerini dün yaptı.

İTALYA-

İtalya topraklarında 7 üssü açmış bulunuyor ve pazar gününden beri Libya hava savunma sistemleri ile radarların imhasında 4 Tornado bombardıman uçağı kullanıyor. Tornadoların eskortu olarak da 4 F-16 operasyona katılıyor. Roma dün akşam 2 uçak daha gönderebileceğini açıklamıştı. 5 üs koalisyon tarafından hali hazırda kullanıldı: Sicilya’da Trapani ve Sigonella, güneydoğuda Gioia del Colle, kuzeydoğuda Aviano (nord-est) ve Sardinya’da Decimomannu.

-KANADA-

Kanada, Trapani’de 6 F-18 bulunduruyor. Kanada’nın ayrıca Akdeniz’de bir firkateyni bulunuyor.

BELÇİKA/DANİMARKA/NORVEÇ-

Belçika, 6 F-16 gönderdi, bunlardan 4’ü dün ilk misyonlarını gerçekleştirdi. Danimarka 4 F-16, 2 savaş uçağı ile bir kargo uçağı gönderdi. Uçakları Amerikan komutasında birçok göreve çıktı.

Norveç, 6 F-16 gönderdi ama operasyon komutası meselesinin netlik kazanmasını beklerken katılımını askıya aldı.

Bütün bu F-16’lar Sigonella’da, sadece Norveç uçakları Girit’te bulunuyor.

-İSPANYA-

İspanya 4 F-18, bir havada ikmal uçağı, bir gözlem uçağı, bir firkateyn ve bir denizaltı ile katılıyor. Uçaklar cumartesiden beri Decimomannu üssünde.

-YUNANİSTAN-

Yunanistan Kırım’daki NATO üssünü batıdaki Aktion ve Andravida üslerini ve Araxos üssünü kullanıma açtı.

NATO

Yardım rolü oynuyor. İttifakın Awacs radar uçakları Akdeniz’de bulunuyordu. NATO bir haftadır 24 saat Awacs’larla görevini sürdürüyor. Bölgeye ayrıca 3 gemi konuşlandırdı.

-KATAR-

Katar’a ait 2 Mirage ve bir C-17 bugün Girit’e bekleniyor.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme