İşte Gaziantep katilleri

Olaylar
G.Antep’e bomba yüklü aracı getiren teröristin Firaz kod adlı Murat Filiz olduğu anlaşıldı. Mersin’de gözaltına alınan öğretmen de teröristlere yardım ve yataklık yapmakla suçlanıyor. Doku...
EMOJİLE

G.Antep’e bomba yüklü aracı getiren teröristin Firaz kod adlı Murat Filiz olduğu anlaşıldı. Mersin’de gözaltına alınan öğretmen de teröristlere yardım ve yataklık yapmakla suçlanıyor.

Dokuz kişinin hayatına mal olan bomba yüklü aracı Gaziantep’e getiren teröristin kimliği kesin olarak teşhis edildi. Bombalı aracı Diyarbakır’dan alıp Gaziantep’e getiren teröristin 25 yaşlarındaki ‘Firaz’ kod adlı Murat Filiz olduğu anlaşıldı. PKK’nın askeri kanadı olan HPG’de ‘Özel Kuvvet’ olan Murat Filiz’in örgütün Amanoslar yapılanması Dörtyol Grubu içinde olduğu ve eylem için Diyarbakır’a gittiği belirlendi. Mersin’de gözaltına alınan öğretmenin ise Siverek’te bir ilkokulda müdür yardımcısı olan Mahmut H. olduğu belirlendi. Müdür yardımcısı Mahmut H.’nin bombalı aracın Gaziantep’e intikalinde yardım ve yataklık ettiği ileri sürüldü. İddiaya göre Gaziantep’teki eyleme ilişkin talimat zincirin birinci halkası ‘Bahoz Erdal’ kod adlı Suriyeli terörist Fehman Hüseyin. Hüseyin saldırı için Orta Saha Sorumlusu ‘İrfan Amed’ kod Mehmet Tahir Kılıç, Amed Eyaleti Sorumlusu ‘Numan’ kod Ertem Karabulut ve Amanoslar yapılanması ‘Dersim’ kod İzzetin İnan’ı devreye soktu. Patlayıcı ve araç gibi lojistik destek konusunda örgütün Akdağ Gücü Sorumlusu ‘Mazlum’ kod Aydın Bulut, Şehit Kendal Alanı sorumlusu ‘Reber Andok’ kod Mehmet Şah Yıldeniz, aynı zamanda ‘Özel Kuvvet’ olan ‘Doktor Aydın’ kod Hacı Türmak, ‘Serhildan Amed’ kod Hakan Kızıl ve ‘Mazlum’ kod Aydın Bulut devreye girdi.

PATLAYICI KANDİL’DEN
İddiaya göre patlamada kullanılmak üzere Kandil’den getirilen ancak planlanan eylemler için gömülerek saklanan patlayıcılar kullanıldı. Bu patlayıcılara ilişkin Mersin’de yakalanan ‘Özgür Murat’ kod Barış Kızılçay şu bilgileri vermişti: "Dörtyol Gücü sorumlusu ‘Mazlum Ciğer’ bana 30 kilo plastik patlayıcının Adana’da toprağa gömülü vaziyette olduğunu söyledi. Ayrıca 50 adet fünye olduğunu bu malzemelerin de Seyhan veya Ceyhan ilçelerinde bir yerde bulunduğunu, bu malzemelerin Diyarbakır’dan geldiğini söyledi. Bu malzemeler ile Osmaniye ili Hasanbeyli ilçesinde polis karakoluna yönelik bir eylem hazırlığının bulunduğunu söyledi" İşte o eylem Gaziantep’te yapılmak istendi.

ARAÇ YOLDA KALDI
İstihbarat birimlerinin üzerinde durduğu senaryoya göre ‘Firaz’ kod Murat Filiz, Adana’daki patlayıcıyı alarak Diyarbakır’a gitti. Burada diğer unsurlarla buluşan terörist tüm patlayıcıyı Sakarya’dan çalınan otomobilin LPG tankına yerleştirdi. Ardından aracı kullanarak Gaziantep’e doğru yola çıktı. Ancak araç Şanlıurfa Siverek’te arıza yaptı. Bunun üzerine ‘Firaz’ "Ne yapayım?" diyerek Diyarbakır’daki unsurları aradı. İddiaya göre kendisine yardımcı olması hususunda Siverek’te bir ilk öğretim okulunda müdür yardımcılığı yapan Mahmut H.’nin adı verildi. İddiaya göre Mahmut H. tamir için akrabası olan K.S.’yi çağırdı. Ancak o da arızayı gideremeyince bomba yüklü araç bu kez çağırılan çekiciye yüklendi. Çekicinin ön koltuğuna ‘Firaz’ da oturdu. ‘Firaz’ aracı Karşıyaka İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün hemen önüne indirmek istedi. Nöbetçi polis izin vermeyince bombalı araç 25 metre ileriye bırakıldı. Terörist, uzaktan kumandayla bombayı patlattıktan sonra kaçtı. Bombacı teröriste yardım ve yataklıkla suçlanan ilköğretim okulu müdür yardımcısı Mahmut H. Mersin’de akrabası M.A. ile gözaltına alındı. Mahmut H. ilk sorgusunda "İnsaniyet namına yardım için durdum. Aracın şoförünü tanımıyorum" dedi. Siverek’teki Eğitim-Sen yetkilileri, "Mahmut H. bu işi yapmış olamaz. Namazında niyazında bir adam. Onun böyle bir şey yapmış olmasına ihtimal bile vermiyoruz" dedi. Ancak bu ifadelere rağmen olay günü yaşanan telefon trafiğini inceleyen polis Mahmut H.’nin yardım yataklık yapmış olabileceği üzerinde duruyor.

ÜÇLÜ STRATEJİNİN HEDEFİ: EYLEM YAPILMAMIŞ İLLER
Terör örgütü PKK’nın Gaziantep’te gerçekleştirdiği bombalı saldırı sonrasında örgütün yeni eylem planını çökertecek önemli bulgulara ulaşıldı. Güvenlik birimlerinin deşifre ettiği plan 3 ayaktan oluşuyor: Saldırı hazırlığı, militan ve mühimmat temini, hedef iller. "Dağa göre eğitilmiş militanla şehirde eylem yapmak mümkün değil" diyen örgüt yönetimi ‘şehir tipi terörist’ler yetiştirdi. Eylem planlaması için Diyarbakır, silah ve mühimmat temini için Şanlıurfa, bomba yapımı ile eylemin gerçekleştirilmesi içinse Mersin merkez olarak belirlendi. Örgütün Suriye kökenli yönetici kadrosu doğrudan kendilerine bağlı eylem timleri oluşturdu. Bu teröristlerin Suriye sınır ı n d a k i güvenli olarak bilinen şehirlerden başlayarak daha önce hiç eylem gerçekleştirilmemiş büyük illere sevk edildiği belirlendi. Gelinen son durum PKK belgelerinde ise "Tereddüt, ürkeklik ve kararsızlık daha baştan kaybetmek anlamına gelecektir. Tüm yeteneklerimizi ayaklandırırcasına sürece büyük bir inanç ve kararlılıkla yüklenmek durumundayız" sözleriyle anlatılıyor. İşte deşifre edilen üçlü planın ayrıntıları:

* SALDIRI HAZIRLIĞI: "Dağa göre eğitilmiş militanla şehirde eylem yapmak mümkün değil" tespitinde bulunan örgüt, yaklaşık 8 ay önce şehirlerde terör eylemi yapacak militanları belirledi. Bunlar, bomba hazırlama, bombalama ve kundaklama saldırılarının nasıl yapılacağı konusunda eğitildi. Diyarbakır ise ‘şehirde eylem’ teröristlerin emir alacakları il olarak belirlendi. Bu amaçla saldırıları organize etmek için Diyarbakır’a sözde yeni bölge sorumlularının atandığı da tespit edildi.

* SİLAH VE MÜHİMMAT TEMİNİ: PKK’nın, şehirlerde gerçekleştirilecek bombalı saldırılarda kullanılacak mühimmatı ise büyük oranda son dönemlerde Suriye sınır bölgesinden Türkiye’ye getirdiği tespit edildi. Son iki ay içinde yapılan operasyonlarda örgüte ait 400 kilo üzerinde bomba yapımında kullanılacak malzeme ele geçirildi. Bu operasyonların büyük bir kısmı Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır ve Şırnak bölgesinde gerçekleştirildi. PKK’nın, militanların büyük bir kısmını ise Mersin ve Hatay bölgesinde konuşlandırdığı da belirlendi.

* HEDEF ‘EYLEMSİZ’ İLLER: Tüm bu stratejinin hedefinde ise başta Suriye ile sınırı olanlar başta olmak üzere şimdiye kadar hiç saldırı gerçekleştirilmemiş olan iller bulunuyor. Nitekim Gaziantep’te şimdiye kadar terör öylemi gerçekleşmediğine dikkati çeken güvenlik birimleri kentte ciddi oranda Kürt nüfus bulunduğunu ve bu kişilerin de PKK’yı desteklemediklerini ifade etti. PKK’nın bu tür saldırılarla kendisini desteklemeyen Kürt nüfus üzerinde baskı kurmayı amaçladığı, ayrıca sivillerin hedef alınarak diğer vatandaşların da Kürtlere karşı kışkırtılmak istediği tespiti yapılıyor. Güvenlik birimlerinin son günlerde özellikle Şanlıurfa, Mardin ve Kilis gibi illerde yeni güvenlik önlemleri aldığı da belirtildi.

İSİM İSİM ŞÜPHELİ LİSTESİ
‘Firaz’ kod Mahmut Filiz: Bombalı aracı Diyarbakır’dan alıp Gaziantep’e götüren kişi. HPG Özel Kuvvet. Amanoslar yapılanması Dörtyol Grubu’nda faaliyet gösteriyor. Aslen Diyarbakırlı.
Mahmut H.: Siverek’te bir ilköğretim okulunda müdür yardımcısı. Bombalı aracın Gaziantep’e ulaştırılmasında yardımyataklıkla suçlanıyor.

‘İrfan Amed’ kod Mehmet Tahir Kılıç: Bahoz Erdal’ın emrinde. Örgütün Orta Saha Sorumlusu.
‘Numan’ kod Ertem Karabulut: Bahoz Erdal’ın emrinde. Örgütün Amed Eyaleti Sorumlusu. Diyarbakır çevresindeki birçok kanlı olayın organizatörü.

‘Dersim’ kod İzzettin İnan: Amanoslar Yapılanması sorumlusu. Gaziantep eylemi için ‘Firaz’ kod Mahmut Filiz’i Diyarbakır’a gönderen isim.

‘Reber’ kod Mehmet Şah Yıldeniz: Amed Eyaleti Şehit Kendal Alan sorumlusu. Ekim 2008’de Diyarbakır merkezinde polis aracına yönelik bombalı eylemi gerçekleştiren kişi.

‘Ramazan Serhat’ kod Metin Salgut: HPG Özel Kuvvet. 2009 yılında Lice de 9 askerin şehit düştüğü mayını hazırladı. ‘Doktor Aydın’ kod Hacı Türmak: HPG Özel Kuvvet. Sözde Amed Eyaleti’nde (Diyarbakır) faaliyet gösteriyor. Metropol eylemlerinin organizatörü.

‘Mazlum Amed’ kod Aydın Bulut: Cephane alımı ve yeni teröristlerin eğitiminden sorumlu.

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme