İşte “Ergenekon’un 1 numarası”!

Olaylar
Balyoz Davası’nda Faili Meçhul Cinayetler Davası’nın da sanığı olan tutuklu emekli Albay Cemal Temizöz ifade verdi. Temizöz, 2001 yılında eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’a E...
EMOJİLE

Balyoz Davası’nda Faili Meçhul Cinayetler Davası’nın da sanığı olan tutuklu emekli Albay Cemal Temizöz ifade verdi. Temizöz, 2001 yılında eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun’a Ergenekon Şeması’nı veren polisin kendisi aleyhine gizli tanık bulduğunu söyledi. Davanın 1 Nolu sanığı Çetin Doğan’da oturduğu yerden "O şemada benim de adım geçiyor" deyince Temizöz, "Evet 1 Numara" diye yanıt verdi.

Balyoz Davası’nın duruşmasında Ergenekon Davası’nda sık sık gündeme gelen "1 numara kim?" tartışmasıyla ilgili ilginç bir iddia ortaya atıldı.

Silivri’deki İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Balyoz Davası’nda, emekli Albay Cemal Temizöz ifade verdi. Türkiye gündemindeki önemli soruşturmalar ve operasyonlarda görev aldığını söyleyen Cemal Temizöz , Şemdin Sakık’ın yakalandığı operasyonun bunlardan biri olduğunu söyledi. Temizöz, PKK’nın kurtarılmış bölge olarak gördüğü yerleri geri alıp devlete kazandırdıklarını anlatırken, Kayseri’de görev yaptığı dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri içinde askerler aleyhine delil üreten bir çeteyi yakaladıklarını iddia etti.

‘BAŞBAKAN DA RAHATSIZ OLDU’

"Bu çeteye karşı mücadele ettiğim için hedef alındım" diyen Temizöz, "Bunlar devletin imkanlarını kullanıyorlar. Sayın Başbakan da bu yapıdan rahatsız olmaya başladı, 6 Haziran 2012 günü ATV’de bir açıklama yaptı" diye konuş

ÇETİN DOĞAN: BENİM ADIM DA VAR; TEMİZÖZ: ÇETİN DOĞAN 1 NUMARA

Temizöz, 2001 yılında Ergenekon şemasını Emniyet Müdürü Sabri Uzun’un önüne getiren polis şefinin, Diyarbakır’da yargılandığı davada kendisi aleyhine gizli tanık ayarladığını öne sürdü. Bu sırada adı geçtiği için emekli Orgeneral Çetin Doğan, bulunduğu yerden söz almadan "Ergenekon şemasında benim adım da geçiyor" dedi. Cemal Temizöz de "Evet, Çetin Doğan’ın da adı var, 1 numara. Ergenekon mahkemesi bu şemayı bir türlü açmıyor, gizli tutuyor" yanıtı verdi.

 

YAŞ kararıyla emekliliğe sevk edilen tutuklu sanık Tuğgeneral Ali Aydın da 2007-2009 yılları arasında Kayseri Jandarma Bölge Komutanı olarak görev yaptığını belirterek, 2009 yılı Mart ayında Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz’ün Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen faili meçhul cinayetler davasına ilişkin soruşturma kapsamında Kayseri’de gözaltına alındığını söyledi.Kendisinin Cemal Temizöz’ü yetkililere teslim etmediği ve zorluk çıkardığı şeklinde haberler yayınlandığını belirten Aydın, "Böyle bir şey mümkün mü? Ben yasal süre içinde albayımı Diyarbakır’a gönderdim’ dedi.

"28 ŞUBAT’TA İRTİCACIYDIM’

28 Şubat sürecinde irticacılıkla suçlandığını belirten Aydın, şöyle konuştu: "Her dönem darbelerin mağduru olmuş birisinin darbecilikle yargılanması akılla, mantıkla, vicdanla hiç bağdaşır mı? Kuzu çobanlığından geldim. Devletim beni okuttu, subay yaptı. Ben nasıl bu devlete ihanet edeyim? Ali Aydın, namı diğer ‘Yörük Ali’ ne yaptı? İftira ve sahte belgelerle 36 yıldır taşıdığım üniformam, rütbem çalındı. YAŞ’ta emekliliğe sevk edildim’ dedi."

MAHKEME BAŞKANI: ASTLARINIZ SİZİ SEVİYOR

Daha sonra Mahkeme Başkanı Ömer Diken, "Duygusal konuştuğunuz için bölmedim. Yaz döneminde sizin görev yaptığınız yerlerden birinde bulundum. Astlarınız sizi çok seviyor. ‘Denetime geldiğinde sevinirdik’ dediler" açıklamasını yaptı./haberturk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme