İstanbul’a Yeni Vali

Olaylar
Bakanlar Kurulu’nda imzalandıktan sonra önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulan Valiler Kararnamesi ile İstanbul Valisi Muammer Güler, yeni kurulan Kamu Düzeni ve Güvenliğ...
EMOJİLE

Bakanlar Kurulu’nda imzalandıktan sonra önceki gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulan Valiler Kararnamesi ile İstanbul Valisi Muammer Güler, yeni kurulan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’na atanırken, yerine Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu getirildi. Siirt Valiliği’nden 2007’de Diyarbakır’a atanan Mutlu, yerel yöneticilerle yakın diyalog kurmuştu.

Gül’ün onayının ardından Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararnameyle 23 ile yeni valiler atandı, 5 vali merkeze alındı.

Antalya Valisi Ankara’ya

Kararnameyle Ankara Valisi Kemal Önal, Iğdır Valisi Saffet Karahisarlı, Sakarya Valisi Hüseyin Atak, Yozgat Valisi Amir Çiçek ve Düzce Valisi Bülent Kılınç merkeze alındı.

Kararnameye göre, İstanbul Valiliğine Diyarbakır Valisi Avni Mutlu, Ankara Valiliğine Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Mersin Valiliğine Samsun Valisi Basri Güzeloğlu, Edirne Valiliğine Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Bilecik Valiliğine Bolu Valisi İbrahim Akpınar, Samsun Valiliğine Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Bolu Valiliğine Burdur Valisi İbrahim Özçimen, Siirt Valiliğine Bilecik Valisi Musa Çolak, Diyarbakır Valiliğine Çorum Valisi Mustafa Toprak, Sakarya Valiliğine Edirne Valisi Mustafa Büyük, Muğla Valiliğine Karaman Valisi Fatih Şahin, Yozgat Valiliğine Siirt Valisi Necati Şentürk, Antalya Valiliğine Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Çorum Valiliğine Karabük Valisi Nurullah Çakır, Ağrı Valiliğine Şırnak Valisi Ali Yerlikaya, Kocaeli Valiliğine Vali-Mali İdareler Genel Müdürü Ercan Topaca, Karaman Valiliğine Mülkiye Müfettişi Süleyman Kahraman, Düzce Valiliğine İller İdaresi Genel Müdürü Vasip Şahin, Karabük Valiliğine Üsküdar Kaymakamı İzzettin Küçük, Burdur Valiliğine Bakanlık Müşaviri Süleyman Tapsız, Şırnak Valiliğine Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Vahdettin Özkan atandı.

Yeni görevini Başbakan söyledi

2003’ten bu yana İstanbul Valiliği görevini yürüten Muammer Güler, yeni kurulan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’na atandı. Daha önce İstanbul’dan emekli olmak istediğini açıklayan Güler’e yeni görevini, Başbakan Tayyip Erdoğan bizzat bildirdi. Güler, “Devletimiz bizi bu göreve uygun görmüş, biz de layıkıyla yapacağız. Devlet nereyi emrederse orda görev yaparız. İstanbul’da Nevzat Ayaz’dan bu yana en uzun görev yapan valiyim” dedi. Ankara’ya yabancı olmadığını, 1954’ten bu yana başkentte çok uzun yıllar geçirdiğini anlatan Güler, “İlk, ortaokul, lise ve üniversiteyi Ankara’da okudum. 1982-1992 arasında Ankara’da görev yaptım. Gerçek Başkentlilerin deyimiyle ‘Angaralı’ olarak Ankara’ya dönüyorum” dedi.

Iğdır’a gidip dönecek

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın yaş haddinden emekli olması, “Valilik hüllesi” ile aşıldı. Emniyet müdürlerinin emeklilik yaşının 60 olması nedeniyle Hüseyin Çapkın’ın yaş haddinden emekliliğine bir yıl kalmıştı. Çapkın’ın, İstanbul’da görev süresini uzatmak için formül bulundu. Buna göre Çapkın, kararname ile Iğdır Valiliği’ne atanacak, bir hafta sonra yeniden İstanbul’daki görevine dönecek. Böylece Çapkın, valilerin emekli yaş haddi olan 65 yaşına kadar İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevini vali kadrosu ile yürütebilecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme