İstanbul depreminin merkezi neresi olacak?

Olaylar
İzmit Belediyesi’nin, öğrencilerin depreme karşı bilinçlendirilmesi amacıyla okullarda düzenlediği konferanslara konuşmacı olarak katılan İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğret...
EMOJİLE

İzmit Belediyesi’nin, öğrencilerin depreme karşı bilinçlendirilmesi amacıyla okullarda düzenlediği konferanslara konuşmacı olarak katılan İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, olası İstanbul depremi ile ilgili uyarılarda bulundu. Kırılmanın Marmara’nın kuzeyinde denizde olacağının, tahminden de öte artık belirlendiğini belirten Doç.Dr. Gündoğdu, "Kırılacak nokta belli. Risk çok büyük" dedi.

Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu’nun bugün Endüstri Meslek lisesi’nde öğrencileri bilnçlendirmek amacıyla verdiği konferansı, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, öğretmenler ve öğrenciler izledi. Konfrens sırasında olası depremle ilgili sinevizyon gösterisi eşliğinde açıklamalarda bulunuldu.

ÖNLEMLER YETERSİZ

Konferans sonunda DHA muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, önlemlerin yeterli olup olmadığına yönelik soru üzerine, "Tedbirler alındı. Alınmadı dersek haksızlık etmiş oluruz. Ama yeterli mi? Yeterli değil. Neden, çünkü beklediğimiz deprem eğer 4’üncü viteste Kobe’deki gibi olursa canımız çıkar. Yangınlar, patlamalar hepsi oluştu. Şimdi biz böyle bir şeye hazır mıyız? Ben hazır olduğumuzu düşünmüyorum. Bazı yerlerde istediğimiz noktalara yaklaşıldı. Hastaneler hala problemdir. İstanbul’da, diğer kentlerde çevredekilerin hepsini etkileyecek. Kırılmanın kuzeyde denizde olacağını artık tahminden öte belirlemiş durumdayız. Şurada mı olur, burada mı olur belli değil. Ama kırılacak nokta belli. Risk çok büyük, onun için aldığımız önlemler yetmiyor."

UÇAK VE TRENLER İÇİN ERKEN UYARI

Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, böyle bir depremde trenlerin raydan çıkabileceğini, bunun için trenlerde ve uçaklarda depremi 5-6 saniye önce haber verecek uyarı sistemlerinin kurulması gerektiğini söyledi. Gündoğdu şöyle devam etti: "Trenler kuşkusuz raydan çıkar. Metrobüs 70 kilometre limitle hareket ediyor. İndiği yerler Haramidere şunlar bunlar. Yani bir tane falan çıkmaz bir çok çıkar. Peki yapılacak bir şey yok mu? Deprem en iyi ihtimalle 5- 6 saniye sonra gelecek. Bu 5- 6 saniye için bir alarm sistemi yapabilirsek, ki dünyada böyle örnekleri var. Japonya’da şurda burda. O zaman treni bir alarm sistemiyle yavaşlatabiliriz. Havaalanlarında da bu şart. Havaalanına uçak inerken bir artçı şok oldu diyelim. Mesela ne olacak? Uçak kırılır yani. İşte 5- 6 saniye uyarı sisteminin havaalanında olmadığını biliyordum, konuştuk orada. Şimdi yapıldı mı yapılmadı mı çok merak ediyorum. Havaalanlarının tümü buraya yakın. Uçak inerken yer dalgalanınca, bu dalgalanmaya karşı önceden pas geçilmeleri lazım ki, bana 3- 4 saniye içinde pas geçilebileceğini söylediler. Uçakların bu imkanı var. Çok güçlü motorları var. Bu tedbir de çok önemli."

Star
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme