İsrail, Mavi Marmara Raporunu Açıkladı

Olaylar
Raporunun ilk bölümünü açıklayan Komisyon, oy birliğiyle, "İsrail, operasyon sırasında uluslararası hukuka uygun hareket etti" görüşünü benimsendi.   İsrail Radyosuna göre, Turkel Komis...
EMOJİLE

Raporunun ilk bölümünü açıklayan Komisyon, oy birliğiyle, "İsrail, operasyon sırasında uluslararası hukuka uygun hareket etti" görüşünü benimsendi.

 

İsrail Radyosuna göre, Turkel Komisyonu, raporun ilk bölümünü açıkladı. "İsrail’in uluslararası hukuka uygun biçimde hareket ettiği" kanısına varan Komisyon, "Hiç kimsenin Gazze’ye uygulan deniz ablukasını göz ardı etme hakkı yok" değerlendirmesini de yaptı.

 

"İsrail’in Gazze halkına karşı eylemde bulunduğunun söylemek için herhangi bir temel bulunmadığı"nı da belirten Komisyon’un ulaştığı sonuçların, tüm üyeleri ve iki yabancı gözlemcisinin desteklendiğine dikkat çekildi.

 

Yeni Zelanda Eski Başbakanı Geoffrey Palmer’in başkanlık ettiği komisyonda hem İsrail’den hem de Türkiye’den temsilciler bulunuyor. Türkiye, söz konusu komisyona kendi raporunu daha önce sunmuştu. Ancak komisyon, nihai kararını açıklamak için İsrail’in raporunu bekliyordu.

 

Raporun iki gözlemcisi Kanada’dan Ken Watkin ve İrlanda’dan Lord David Trimble’ın, raporun sonuçlarını okuyarak imza attıkları belirtildi. Raporun birkaç ay sonra sunulması beklenen ikinci kısmında ise uluslararası hukukun şüpheli ihlallerini soruşturma mekanizmasını ve hükümetin baskına ilişkin karar alma sürecini incelemesi bekleniyor.

 

9 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği saldırı, Türkiye’nin şiddetli tepkisinin çekmesinin yanı sıra uluslararası kamuoyu tarafından da kınanmıştı. Birleşmiş Milletler tarafından gerçekleştirilen ayrı bir soruşturmada da İsrail donanmasının "kabul edilemez derecede bir vahşet sergilediği" belirtilmişti.

Özgür Gazze Filosu, 600’e yakın eylemciyle beraber Gazze ablukasını kırmaya çalışırken, uluslararası sularda İsrail askerlerinin saldırısına uğramıştı. Gemidekiler, İsrail askerlerinin saldırdığını açıkça dile getirirken, İsrail ise askerlerin kendilerini savunduklarını öne sürmüştü.

 

İsrail’de soruşturmayı, yaş ortalaması 85 olan bir Turkel Komisyonu gerçekleştiriyor. Komisyonun 95 yaşındaki bir üyesi de soruşturma sırasında hayatını kaybetti.

 

Sabah

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme