İsrail, işgali kalıcılaştırıyor

Olaylar
İsrail, işgali altında tuttuğu Batı Şeria’da bulunan bir liseyi üniversiteye çevirdi. İsrail yönetimi böylece işgalin kalıcı olduğunu bir kez daha ilan etti. Türkiye, İsrail’in kararını kı...
EMOJİLE

İsrail, işgali altında tuttuğu Batı Şeria’da bulunan bir liseyi üniversiteye çevirdi. İsrail yönetimi böylece işgalin kalıcı olduğunu bir kez daha ilan etti. Türkiye, İsrail’in kararını kınadı.

İsrail, iki ay önce tartışmaya açtığı Batı Şeria’daki normali bir liseyi üniversiteye çevirme kararını sonunda uyguladı. İsrail yönetimi, işgali altında tuttuğu Filistin topraklarında bulunan liseyi uluslararası hukuku hiçe sayarak daha büyük bir eğitim kurumuna dönüştürdü.
İsrail yönetiminin asıl amacının bölgede daha kalıcı kurumlar inşa ederek işgali kalıcı hale getirecek altyap oluşturmak olduğu belirtiliyor. Batı Şeria’daki en büyük işgal alanlarından biri olan Ariel’in Belediye Başkanı Ron Nachman, kararı bir ‘zafer’ olarak nitelendirerek "Bugün kutlama günü olmalı. Yeni bir üniversite doğuyor. 13 bin öğrenci daha üniversiteli olacak. Ariel bir üniversite kentine dönüşecek." demişti.

FİLİSTİNLİ ÖĞRENCİ YOK

İşgal altındaki Filistin topraklarında kurulan bu eğitim kurumlarına Filistinli öğrenciler  kabul edilmiyor. Filistin Kurtuluş Örgütü’nün İsrail ile müzakerelerle ilgili yetkililerinden  Abu Eid, konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamada,  İsrail’in böylece işgali sona erdirmeye ve iki devletli çözüme ulaşmaya niyeti olmadığını gösterdiğini belirterek, Filistinli öğrencilerin durumuna dikkat çekiyor: "Gazze’deki Filistinli öğrencilerin Batı Şeria’da okumalarına izin verilmiyor. Batı Şeria’daki öğrenciler de Kudüs’te okuyamıyor. İşgal altındaki toprakların genelinde öğrenciler eğitim yerlerine ulaşmakta zorluk çekiyor."

TÜRKİYE’DEN KINAMA

İsrail’in bu kararının kınayan ilk ülkelerden biri Türkiye oldu. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ”İsrail’in Batı Şeria’da uluslararası hukuka aykırı şekilde inşa edilen ”Ariel College” adlı eğitim kurumunun üniversite statüsüne çıkartılmasına onay vermesini esefle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz” denildi.

Söz konusu kararın, Batı Şeria’da ilk defa yerleşik bir İsrail üniversitesi oluşturulması bakımından kaygı verici olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İsrail’in Filistin topraklarında sürdürdüğü tüm yerleşim faaliyetleri uluslararası hukukun ihlalidir. İsrail’in bu faaliyetlere kurumsal unsurları da eklediği görülmektedir. İsrail’in tüm bu faaliyetleri barış sürecinin canlandırılmasını engellemekte ve iki devletli çözüm vizyonunu ciddi biçimde tehlikeye atmaktadır. Bu çerçevede, uluslararası toplum İsrail’in işgal altındaki bölgelerin statüsünü değiştirmeye yönelik çabalarının hiçbir şekilde kabul görmeyeceğini kararlılıkla ortaya koymalıdır. İsrail’in uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarına uygun hareket etmesini ve iki devletli temelde adil bir barış kurulmasına engel teşkil eden faaliyetlerden vazgeçmesini önemle bekliyoruz."

www.dunyabulteni.net

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme