İskender Pala: Eleştirdiğim Oyunu İzlemedim

Olaylar
Yazar İskender Pala, “Günlük Müstehcen Sırlar” oyununa yönelik eleştirisinin ardından sanat dünyasındaki tartışmayla ilgili konuştu. Pala, oyunu izlemediğine yönelik iddialara yanıt verdi,...
EMOJİLE

Yazar İskender Pala, “Günlük Müstehcen Sırlar” oyununa yönelik eleştirisinin ardından sanat dünyasındaki tartışmayla ilgili konuştu. Pala, oyunu izlemediğine yönelik iddialara yanıt verdi, “Oyunu izlemedim ama baştan sonra teksti okudum. Neden izleyeyim ki? Ben onun sanat olduğuna inanmadığım için sanat değeri verip izlemeye gitmedim.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen "Günlük Müstehcen Sırlar" adlı oyunla ilgili İskender Pala’nın kaleme aldığı yazıyla sanat dünyası uzun zaman "müstehcenliği" tartıştı. Pala, köşe yazısında oyunun 16+ işaretiyle sahnelendiğini belirterek "Eğer bu oyunun amacı seyirciye teşhircilik hakkında hayat dersi vermek ise buna devlet parasıyla bayağılıktan başka ne denir?" demişti. Bu sözleri pek çok kesim tarafından eleştirilmişti.

"BİLGİ SAHİBİ OLMADIĞIM KONUDA YAZI YAZMAM"
İskender Pala, sessizliğini A Haber’de yayınlanan Selin Ongun’un sunduğu "Bi Sormak Lazım" programında bozdu. Pala oyunu izlemeden eleştiri yaptığı iddialarıyla ilgili şöyle konuştu:

"Oyunu izlemedim ama okudum. Baştan sonra teksti okudum. İzlemedim neden izleyeyim ki? Ben onun sanat olduğuna inanmadığım için ona sanat değeri verip izlemeye gitmedim. Ama tabi ki tekstini okudum, ondan sonra yazıyı yazdım. Yoksa hiç görmediğim ve hakkında bilgi sahibi olmadığım bir konuda yazı yazar mıyım? Böyle çocukça bir şeyi yapar mıyım?"

"DEVLET ELİYLE ÜRETİLEN SANATTA 16+ İŞARETİ OLMAMALI"
Oyunu izlememe nedenini "izlemeye değer bulmadım" diyerek açıklayan Pala, "Ben aslında afişe karşıydım. O yazıyı doğru okuyanlar o afişteki 16+ işaretine karşı olduğumu baştan anlamaları gerekir. Tüm dünyada devlet eliyle sanat üretiminde 16+ işareti konulamaz." dedi.

ahaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme