İran’dan hizmete ağır suçlama

Haber ajansı ‘Amerikan iç istihbarat örgütü FBI kendi resmi sitesinde açık açık fetullahçılarla beraber çalıştıklarını söylediğini’ iddia etti.Ehlibeyt Haber Ajansı’nın iddialarına dayanak olarak verdiği FBİ Web sayfasında ‘Houston sosyal yardım programı’ adı altında işbirliği yapılan kurumlar arasında Gülen Enstitüsü’de sayılıyor.

İran Ehlibeyt Haber Ajansı FBI kendi resmi sitesinde Fetullah Gülen Hareketi ile  beraber çalıştıklarını söylediğini iddia etti. Ehlibeyt Haber Ajansı,  FBI’yın resmi sitesinde ilişkili oldukları sosyal, etnik ve azınlık gruplarını  sıralarken ABD’deki Fethullah Gülen Enstitüsü’nü de saydığını ifade ederek, işbirliği yapılan İlk sıradaki örgütün meşhur ADL örgütü olduğu, bu örgütün  Yahudilere karşı en küçük bir itirazı hemen susturmak üzere kurulduğunu ve  Fetullah Gülen Enstitüsü’nün beraberce zikredilmesi ayrıca önem kazandığını yazdı.

Ehlibeyt Haber Ajansı’nın haberine dayanak olarak verdiği http://www.fbi.gov/houston/news-and-outreach/in-your-community/outreach adresinde söz konusu çalışmanın ayrıntıları anlatılıyor. Söz konusu İngilizce çalışma Türkçe’ye çevrildiğinde şu ifadeler karşımıza çıkıyor:

"Houston sosyal yardım programı

FBI’ın yerel saha ofisleri gibi Houston’da sizi,işinizi,ailelerinizi korumamızı sağlayan bir dizi faaliyet ve girişim çabalarımıza tamamlayıcı ve destekleyici sosyal yardım programıdır.

Houston toplum ortaklıklarına güçlü bir katkı sağlayıcıdır.Çünkü ulusal ve uluslararası federal bir ajans olarak kendi özel kaynaklarımızı,istihbaratımızı kullanıyoruz. Örneğin : Araştırmalarımızda terörizm, siber suç, çeteler, uyuşturucu kaçakçılığı, insan hakları ihlali, kaçaklar ve diğer suçlar için  sık sık yerel polislerle, şeriflerle ve diğer ortaklarla birlikte çalışıyoruz ve bunlar toplumunuzu tehdit eden tehlikelerden korumamıza bizi öncü olarak tutuyor.

Bölge şirketleri ve kurumlarıyla olan ortaklığımız ekonomik casusluğa ve terör eylemlerine karşı lokal olarak koruyor. Houston bölümü alanında suç mağdurlarına yardımlarımız işlenen suç yada şiddet tarafından zarar görmüş mağdurlara bir can simidi sağlar.Suç istatikleri araştırmamız coğrafi bölgenizdeki suç eğilimlerini ve olayları aydınlatır. Özel alanlardaki uzmanlığımız ve araştırmalarımız kayıp,sömürülen çocuklar,okul kavgaları ve iş yerlerindeki şiddet gibi toplum sorunlarının önüne geçer.Sonunda bunların hepsi insan insana iletişimdir.

Houston yardım programı ilişkilerini daha da güçlendirmek için FBI’a bir insan yüzü koymaya çalışıyor :

Yerel eğitimciler, azınlık grupları, kuruluşlar FBI’ın onlar için ve onlar ile birlikte neler yapabileceğini konuşmak için toplandı. ‘Kırmızı Kurdele Haftası’ katılımcıları çocukları ve yetişkinleri alkol ve uyuşturucu zararları konusunda eğitiyor ve onları uyuşturucudan uzak kalmaya bağlılık sinyali olarak kırmızı kurdele takmaya teşvik ediyorlar.

Ulusal gece eğitimi katılımcıları

Houston’da toplumumuzu etkileyen dolandırıcılık hakkında bilgilendirme.(Scam Jam). Çocukaların kimliklerini parmak izi kitlerini dağıtarak toplumsal etkinliklerde ulusal çocuk kimlik programıyla iş birliği ve son 2 yılda Irak ve Afganistan’dan gelen çocukların ebeveynleri için yaz kamplarını düzenlemek ve personel sağlamak için Ameri-Corp gönüllülerine katılmak.Program liderlik dersleri, etik, problem çözümü , fizik egzersizlerini kapsayarak genelde 2 hafta sürer.

Devam eden diğer çalışmalarımız

Bir okul programı benimsemek

Her okul yılı Houston bölüm çalışanları Houston’da ‘Bir Hayalim Var’ yardım topluluğuyla işbirliği içinde. Gönüllü FBI çalışanları okuldan sonra saha gezilerinde şaperonluk hizmeti veren ve siniri kontrol etme,güvenli internet, kariyer seçimi gibi alanlarda bilgi veren ‘Rüya Ortağı’ tarafından atanan çeşitli rehberlik faaliyetlerine katılıyorlar. Buna ek olarak özel ajanlar ve takviye çalışanlar 5. sınıf öğrencilerine 4 haftalık kurslar veriyorlar daha sonra onlar genç özel ajan olma ayrıcalığını kazanıyorlar.

FBI Houston Vatandaşlık akademisi

FBI tarafından öncülük edilen topluluk ile meşgul olmak ve ülke çapında emniyet teşkilatı tarfından benimsenen yöntem Vatandaşlık Akademisi olarak adlanır. Yılda bir kez Houston’da düzenlenen vatandaşlık akademisi toplum liderlerine, profesyonel iş,  dini ortaklarına ve diğer vatandaşlara FBI’ın ve operasyonlarının içine bakmalarını sağlar. Program haftada bir gece 3 saat katılım zorunluluğuyla yaklaşık olarak 10 hafta sürer. Katılımcılar FBI’dan kadın ve erkeklerle tanışırlar, yaptıkları işte takdir kazanırlar ve genelde hayat boyu süren arkadaşlık kurarlar. Hemde onlar FBI aralığına bir silah hakkı ile davet edilirler.

Vatandaşlık akademisine katılmak isteyenlerin listesi çok uzun ve seçim süreci oldukça rekabetli. Sorumlu olan Houston özel ajanı vatandaş akademisi mezunları ve FBI gözetmenleri tarafından aday olan bireyleri katılımcı listesinden seçer. Seçildikten sonra adaylar tam bir altyapı kontrolünden geçmek zorundadır. Sonra sorumlu olan uzman ajandan bir davet mektubu alırlar ve kursu tamamlamaları için içki içmemeye yemin ederler. Altını çizmekte fayda varki vatandaş akademisi özel ajan yetiştirme sınıfı değildir.

Vatandaşlık akademisini bitirdikten sonra katılımcılar mezun Houston vatandaş akademisine davet edilir, şu anda bu mezunlar FBI çalışanları için 100. yıl dönümü kutlamalarına ev sahipliği yapma gibi topluma yönelik projelerde aktifler. FBI çalışanları Ike kasırgası kurbanlarına destek sağlıyor ve işçilerimiz için yaşam kalitesini artıracak bir çok projelerde sponsorluk yapıyorlar. Bu yıl mezunlar ‘Üç Aylık Özel Konu Gecesi’ adında halkla ilişkiler uzmanlarıyla birlikte çalışarak insan kaçakçılığı,açık denizlerde korsan ve mezunlarla paylaşılan diğer konular gibi hali hazırda olan olayları dile getiren bir program başlattılar.

Vatandaşlık akademilerinden mezunlara hukuki yaptırım meselelerinde bilgilendirilme fırsatı veriliyor sınıflara gelen akademi vatandaşlarını karşılamak ve organizasyonlar,sivil klüpler yada dernekler için FBI Houston konuşmacılarının Büro sunumlarını programlamak için,ve güncel konular üzerinde özel seminerlere katılmak için.

Toplum ilişkileri yönetici eğitim semineri

Vatandaşların FBI çalışmaları hakkında öğrenebilecekleri diğer bir fırsat toplum ilişkileri yönetici eğitim semineri programıdır.Vatandaşlık akademesi 10 haftaya yayılırken Toplum ilişkileri yönetici eğitim semineri daha odaklı ve FBI misyonunda daha derinlemesine bir bakış açısına sahip. Program siber suç,kimlik hırsızlığı,kamu yolsuzluğu,terörizm,insan kaçakçılığı,şiddetli suç gibi özel ilgi alanları için uygun. Örneğin eğer bankacılık sektörü üyesiyseniz bizimle kara para aklama,banka soygunları ve kurumunuzun güvenliği hakkında konuşmak isteyebilirsiniz.

Toplum İlişkileri Yönetici Eğitim Seminerini tek yapan şey biz size geliriz,size kolaylık sunulur ve eğitim sağlarız. Arka yapı kontrollerine gerek yok ,bazı bilgiler hassas olabilir,sınıflandırılamaz ve temelini bilmek gerekir. Houston’da her yıl 2 toplum ilişkileri yönetici semineri programı sunuyoruz. Eğitim istemek için lütfen Houston özel ajan sorumlusuna bir istek gönderin.

Etnik ve azınlık gruplara yardım toplumu

FBI her zaman sivil hakları savunucusudur ve Houston’da bölgedeki etnik ve kültürel gruplarla olan ortaklığımızdan ötürü gurur duyuyoruz. Görevli özel ajanın her türlü etnik ve kültürel grup ile politikada devlet düzeyinde ve lokal olarak çözülemeyen sorunları gelip tartışma konusunda kapısı açıktır. Bunlar bizim ortaklık kurduğumuz sadece birkaç grup;

Karalama karşıtı dernek

NAACP

Gulen enstitüsü

Yağmur damlası Türk evi

Güney Asya ticaret odası

Greater Houston İslam toplumu

Müdürün toplum liderlik ödülü

En son alıcımız Stephen Gartrelldi ve bay Gartrell terörizm ve suç hakkında halkı eğitmek için websiteleri dizayn etti."

Haberde ismi geçen Enstitü, ABD’nin Houston Üniversitesi’nin bünyesinde faaliyet gösteren ve her yıl barış ödülü veren  “Gülen Enstitüsü" dür.

Timetürk