İran’dan Gelen İddia Asılsız Çıktı

Olaylar
 İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi’nin, Karayılan’ın yakalandığı haberini teyit ettiği ileri sürüldü. Ancak Burucerdi, haberi yalanladı....
EMOJİLE

 İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi’nin, Karayılan’ın yakalandığı haberini teyit ettiği ileri sürüldü. Ancak Burucerdi, haberi yalanladı. İran Dışişleri Bakanlığı da Karayılan’ın yakalandığı haberini doğrulamadı.

Terör örgütü PKK’nın elebaşılarından Murat Kara-yılan’ın yakalandığına yönelik iddia Türkiye’yi ayağa kaldırdı. İlk haber önceki gün medyaya ulaşmış, ancak ‘doğrulatılamadığı’ için geri çekilmişti. İran’ın iki resmî haber ajansı dün konuyu yeniden gündeme getirdi. İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi’nin Fars Ajansı’na yaptığı ileri sürülen açıklamayla tartışmalar alevlendi. Mehr Ajansı’nın da yayınladığı iddiaya göre Burucerdi, "İran istihbaratı PKK’nın iki numaralı ismini tutuklamıştır." dedi ve Karayılan’ın ismini verdi. Gözler Ankara’ya çevrilirken, iddianın asılsız olduğu ortaya çıktı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun görüştüğü İranlı mevkidaşı Ali Ekber Salihi, kendilerinde böyle bir bilginin olmadığını söyledi. Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım da haberin kaynağındaki ismi aradı. Burucerdi, ‘Karayı-lan’ın yakalandığını söylemediğini’ belirtti.

PKK terör örgütünün iki numaralı adamı Murat Karayılan’ın yakalandığına dair ilk haberler cumartesi günü öğleden sonra düştü. Haberlere göre, Karayılan İran tarafından yakalanmıştı. Ancak haber, ilerleyen saatlerde ‘doğrulatılamadığı’ için geri çekildi. PKK’ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı da iddiayı yalanladı. Ancak dün öğle saatlerinde Karayılan’ın yakalandığı haberleri yeniden gündeme geldi. İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, mecliste dün yapılan oturuma verilen arada gazetecilerin, terör örgütü PKK’nın iki numaralı ismi olarak gösterilen Murat Karayılan’ın yakalandığı haberlerine dair sorulara muhatap oldu. İranlı yetkili, "Bu haber doğrudur, İran istihbarat birimleri, bu terör örgütünün iki numaralı ismini yakalamıştır.” cevabını verdi. Burucerdi, "İstihbarat güçlerimiz, PKK’nın iki numaralı ismini tutuklayarak çok önemli bir iş başarmışlardır.” dedi.
 
İran’ın resmi haber ajansı IRNA, haber kanalı IRNN ile İngilizce yayın yapan Press TV’nin internet sitelerinin yanı sıra yarı resmi haber ajansları Fars ve Mehr de Burucerdi’nin söz konusu açıklamalarına yer verdi. Press TV’nin internet sayfasında PKK’nın iki numaralı ismi olarak Murat Karayılan ismi ve Karayılan’a ait fotoğraf da yer aldı. Bu arada, Fırat Haber Ajansı, Karayılan’ın yakalandığı yönündeki haberleri dün de yalanladı. Ajans, PKK kaynaklarına dayandırdığı haberinde Karayılan’ın yakalanmasının söz konusu olmadığını ileri sürdü. Haberde, "İran resmi haber ajansı İRNA, Ağrı’da doğalgaz petrol boru hattına yönelik eylemi gerçekleştiren PKK terör örgütünün iki numaralı isminin yakalandığını yazdı. Söz konusu haber Türk basınında ‘PKK’nın iki numarası Karayılan yakalandı’ şeklinde geçtiği yazıldı." denildi.
 
HABERLER TEYİT EDİLEMİYOR

Saatler 15.00’i gösterdiğinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile görüştüğü haberleri geldi. Salihi’nin Davutoğlu’na, ellerinde Karayılan’ın yakalandığına ilişkin bilgi olmadığını söylediği bildirildi. Aynı şekilde Türkiye’nin Tahran büyükelçisi de Alaaddin Burucerdi ile konuştu. Burucerdi’nin bu görüşmede büyükelçiye, ‘Karayılan’ın yakalandığını söylemediğini’ aktardığı öğrenildi.
 
Haberi ilk geçen Fars Haber Ajansı’nın muhabiri, haberinin doğru olduğu konusunda ısrarlı. Muhabir, Burucerdi’nin ifadelerine ait ses kaydının kendilerinde, görüntülerin de devlet televizyonunda olduğunu söyledi. İranlı yetkili, açıklamasıyla dünya medyasının ilgi odağı oldu, ancak daha bütün aramalara rağmen kendisine ulaşılamadı. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de "Bizim açımızdan henüz teyit edilmemiş bir bilgidir.” ifadelerini kullandı.
 
Bu arada Karayılan’ın yakalandığı iddiasını yalanlayan ve dün akşam görüntülerini yayınlayacağını belirten Roj TV, Karayılan’ın günler öncesinden çekilen görüntülerini yayınladı.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme