İpek Grubu’na hibe edilen arazi geri alındı

Olaylar
Sabah‘ın gündeme getirdiği, Ankara’nın en değerli yerinde Akın İpek’in Koza Vakfı’na bedelsiz verilen o arsa geri alındı. Hazine’nin Tapu Kadastro’ya tahsis ettiği ...
EMOJİLE

Sabah‘ın gündeme getirdiği, Ankara’nın en değerli yerinde Akın İpek’in Koza Vakfı’na bedelsiz verilen o arsa geri alındı. Hazine’nin Tapu Kadastro’ya tahsis ettiği ve sonradan Akın İpek’in Koza Vakfı’na verilen 40 dönümlük arazi yeniden devlete geçiyor. ‘Ağaçlandırma ve rekreasyon alanı’ olarak Koza’ya verilen ancak amacına uygun kullanılmayan Çankaya-Oran’daki Hazine arazisinin tapu tahsisi iptal edildi. Başbakanlık’ın onayıyla İpek Grubu’nun ön izin uzatma talepleri reddedildi, arazinin Tapu Kadastro’ya devri kararlaştırıldı. Maliye Bakanlığı da İpek Grubu taahhütlerini yerine getirmediği için devir kararını onayladı. Böylece İpek’in üniversitesinin elinde sadece büyükşehirden tahsis edilen ve üniversite inşaatını yaptığı kısım kalacak. Bu alanda Hazine’ye ait toplam 110 dönüm yer bulunuyor. Devletin 110 dönüm arazisinden 70 dönümü Tapu Kadastro Genel Müdürüğü’ne tahsis edilmişti. Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘olur’ yazısı ile 70 dönümden 40 dönümü, ön izin metni alınarak Milli Emlak’tan İpek Grubu’nun üniversitesine geçti. 

VERİLEN SÜRE GEÇEN AY DOLDU 

40 dönümlük arazide ağaçlık, yapay göl, açık ve kapalı spor alanları, sera, rehabilitasyon merkezleri, restoran, kafeterya, kamelya gibi sosyal/rekreasyon alanlar ve kış bahçesi yer alacaktı. Ancak bu alanın plan ve projelerinin yapılmadığı belirlendi. Projelerin tamamlanması için verilen bir yıllık süre de geçtiğimiz ay doldu. Ön izinli tahsis edilen bu alanda ciddi paralar harcayarak, inşaat çalışmalarına başlayan İpek Grubu da sürenin uzatılması için talepte bulunmuştu. Ancak, 2036’ya kadar Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne (TKGM) tahsisi yapılan arazi ile ilgili TKGM’nin 1.5 ay önce yeniden başvuruda bulunduğu belirlendi. TKGM yaptığı başvuru ile arşiv dairesi başta olmak üzere, harita dairesi başkanlığı, döner sermaye işletmesi müdürlüğü ile insan kaynakları dairesine bağlı şube müdürlükleri ve lojman bloklarına ihtiyacı olduğunu bildirerek, İpek Grubu’na tahsis edilen 40 dönümlük yerin yeniden kendilerine tahsisini istedi.