İnternetten Alkollü İçki Satışına Yasak

Olaylar
Daha önce sadece sigara için uygulanan internetten satış kapsamına alkollü içkiler de dahil edildi. İnternet üzerinden içki satanlar 20 bin liradan 100 bin liraya kadar para cezasına çarptırılacak. İn...
EMOJİLE

Daha önce sadece sigara için uygulanan internetten satış kapsamına alkollü içkiler de dahil edildi. İnternet üzerinden içki satanlar 20 bin liradan 100 bin liraya kadar para cezasına çarptırılacak. İnternetten içki satışı yasağı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda oluşturulan alt komisyonda görüşmeleri devam eden torba kanun tasarısına AK Parti milletvekillerinin önergesiyle eklendi. Kabul edilen önerge uyarınca satışı yapan şirketin internet erişimleri kapatılacak. Yürürlükteki mevzuata göre internetten alkol satışı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun izni ile gerçekleştirilebiliyor.

‘AMAÇ İÇKİYİ YASAKLAMAK’
CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek’in önergeye karşı çıkması üzerine AK Partililer 18 yaşından küçük çocukları korumak için bu düzenlemeyi getirdiklerini savundu. Özyürek, 1.500 siteyi etkileyecek yasayla AK Parti’nin asıl amacının alkol satışını yasaklamak olduğunu belirtti.

OCAK AYINA KALACAK
100’e yakın maddeyle başlayan torba kanun görüşmeleri önergelerle 160 maddeyi bulunca yasanın çıkmasının ocak ayına kaldığı belirtiliyor.

AHMET KIVANÇ- GAZETE HABERTURK