İlk Kürtçe sınav bugün

Olaylar
Kürtçenin okullarda seçmeli ders olarak okutulması için ihtiyaç duyulan öğretmenlerin yetiştirileceği Bingöl ve Mardin’deki üniversitelerdeki sertifika programlarına yoğun talep oldu. Bu iki şeh...
EMOJİLE

Kürtçenin okullarda seçmeli ders olarak okutulması için ihtiyaç duyulan öğretmenlerin yetiştirileceği Bingöl ve Mardin’deki üniversitelerdeki sertifika programlarına yoğun talep oldu.
Bu iki şehirdeki eğitim programına toplam 3 bin aday başvurdu. Bingöl Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Nusrettin Bolelli, üniversitelerindeki 140 kişilik kontenjana toplam 500 kişinin başvurduğunu söyledi.

Adayları güvenlik testine tabi tuttuklarını ifade eden Bolelli, ‘Biz özellikle PKK bağlantılı ırkçı hocalara ders vermiyoruz’ dedi. ‘Gayemiz Kürt Dili ve Edebiyatı’nı yaşatmak’ diyen Bolelli, okula siyaset girmesine izin vermeyeceklerini anlattı.
Mardin Artuklu Üniversitesi yetkilileri de sınavın Türkiye tarihinde bir ilk olduğunu ve ÖSYM ayarında bir sınav olacağını dile getirdiler. Mardin’deki sınav 8 okulda yapılacak.
Bingöl’deki sınav ise yarın yapılacak. Sınavları geçenler 1 yıl eğitim görecek, Eylül 2013’te göreve başlayacaklar.

dünyabülteni.com