Gençlik Haber Sitesi | On5yirmi5.Com

İkna Odası Mağdurları Soruyor

İkna Odası Mağdurları Soruyor
0 görüntüleme
21 Haziran 2019 - 11:12

BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız ve BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, 1998 yılında İstanbul Üniversitesinde kurulan ikna odalarına alındığını iddia eden dönemin başörtülü öğrencileriyle basın toplantısı düzenledi.

TBMM Genel Kurulu’nda geçen hafta İçişleri Bakanı Beşir Atalay hakkında verilen gensoru önergesinin görüşmeleri sırasında BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız, İstanbul Üniversitesi‘nden hocası olan CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter‘in üniversitede sorgu odaları kurdurduğunu ve başörtülü kızların bu odalarda sorgulandığını ileri sürmüş, Serter ise iddiayı yalanlamıştı.

Yıldız Meclis’te, uzun yıllar İstanbul Üniversitesi‘nde öğretim görevlisi olarak çalışan BDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter‘in İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcılığı döneminde kurulduğu iddia edilen ikna odalarının şahidi olduğunu ileri süren 3 başörtülü öğrenci de katıldı. Basın toplantısını AKP Konya Milletvekili Hüsnü Tuna da izledi. Açıklamaların ardından basın toplantısına katılan dönemin öğrencilerinden Kadriye Birinci, 1998 yılı Ekim ayında kayıt sırasına girdiğinde üzerinde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği amblemli yelekler bulunan öğrencilerin kendilerine müdahalede bulunduklarını ve diğer öğrencilerden ayrı olarak 4 kişilik kabinlere götürdüklerini öne sürdü. Bu odada iki bayanın kendilerine, kılık kıyafet yönetmeliğine uyacaklarına dair bir taahhütname imzalatmak istediklerini savunan Birinci, taahhütnameyi imzalamaya karşı çıktıkları için kayıtlarını yaptıramadıklarını ifade etti.

Kayıt olamayacaksınız

Zeynep Kolaçağış, 1998 yılında Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi olduğunu, kendilerini önce yumuşak bir şekilde ikna etmeye çalışanların sonra ‘o zaman kayıt olamayacaksınız’ şeklinde uyarıda bulunduklarını ileri sürdü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

© Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.