“Hukuk Aldatılıyorsa, Devlet Müdahale Etmeli”

Olaylar
Haber: Arzu Erdoğral Ergenekon" davası kapsamında gözaltına alınan gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve ardından da Yalçın Küçük ile dört kişi daha tutuklandı. Tutuklanmalar ile birlikte toplumd...
EMOJİLE

Haber: Arzu Erdoğral

Ergenekon" davası kapsamında gözaltına alınan gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve ardından da Yalçın Küçük ile dört kişi daha tutuklandı. Tutuklanmalar ile birlikte toplumda ayrışmaların olması endişe verirken, konu ile ilgili görüşlerini sorduğumuz MİT eski Mensubu ve Star gazetesi köşe yazarı Mahir Kaynak, “bu işin içinde hukuku aldatmak gibi bir operasyon varsa devletin müdahale etmesi gerekir” dedi.

Gazetecilere yönelik son gözaltılar toplumun kafasında karışıklığa neden oldu. Siz gelişmeleri nasıl yorumluyorsunuz?

Henüz iddialar açıklanmadığı için net bir şey söylemek mümkün değil. Ancak Ergenekon davası içinde bu yapıya dahil olması mümkün olmayan kişilerde işin içine katılıyor. Başından beri gördüğüm gerek Ergenekon gerekse Balyoz’da bir takım operasyonlar var. Bu bilgiler devlet tarafından temin edilmemiştir. Bir takım ihbarlar vardır. Bu ihbarların doğruluğunu kimse teyit edemez. Yanlış ve uydurulmuş  belgeler olabilir.

Bu süreçte endişelerin giderilmesi için sizce hükümet ne yapmalı?

Bu işin içinde hukuku aldatmak gibi bir operasyon varsa, (dikkat ederseniz hukuk sorunludur demiyorum)  devletin müdahale etmesi gerekir. Yani meselelerin içine bir takım operasyonlar girmişse, bu adliyenin görevi değildir. Bu doğrudan Milli İstihbarat Teşkilatının ve Emniyetin görevidir. Gerçekleştirilen bu operasyon neyse ortaya çıkarılmalıdır.

İtalya’daki Gladyo yapılanması deşifre edildiğinde hücre tipi yapılar bölünmek suretiyle her birimin 1 numarasına ulaşıldı. Bizde durum nasıl? Yasa dışı yapılanmaların tepe isimlerine ulaşılabilineceğini düşünüyor musunuz?

Türkiye’nin geleceğini sürekli belirleyen gizli bir örgütün varlığına inanmıyorum. Bizde bu olaylar analiz edilirken dış faktörler tamamen göz ardı ediliyor. Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki kimse Türkiye ile ilgilenmiyor ve müdahale etmiyor. Böyle bir anlayış var. Ne CIA ne İngiliz İstihbaratı ne de Alman İstihbaratı… Biz kendi kendimize yapıyoruz bu işlerin hepsini… Şunu söyleyeyim; Eğer Türkiye’ye bir takım girişler varsa, devletin görevi gazetecileri uyarmaktır. Sizi kullanıyorlar, yanlışlık yapmayın demektir yoksa onu hapse atmak değildir.

Deniz Baykal, Oda TV’den çıkan notları ciddi bulduğu söyleniyor. Bu gelişmeyi nasıl okumalıyız sizce?

Bugünkü iddialara bir şey diyemem ama Deniz Baykal’ın bir operasyon sonucu bertaraf edildiğini başından beri hem söylüyorum hem de yazıyorum. Başında beri aynı şeyi savunuyorum.
 

on5yirmi5

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme