Hızla azalıyoruz!

Olaylar
Kalkınma Bakanlığı’nın koordinasyonunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Türkiye İstatistik Ku...
EMOJİLE

Kalkınma Bakanlığı’nın koordinasyonunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Türkiye İstatistik Kurumu ile Hacettepe ve Bahçeşehir üniversiteleri ortak bir çalışmaya imza attı. ‘Türkiye’nin demografik dönüşümü ve dinamik nüfus yapısını korumaya yönelik yeni nüfus ve aile politikası’ başlıklı çalışma, demografik fırsatların Türkiye için azaldığını ortaya koydu. Buna göre, 2038’den itibaren çalışma çağı (15-64 yaş) nüfusu, 2050 yılından itibaren toplam nüfus mutlak anlamda azalmaya başlayacak. Ekonomik ve sosyal gelişmenin sonucunda doğurganlık hızı azalacak. Yaşlı nüfusun artmasıyla bağımlılık oranları yükselecek, yani çalışan nüfusun bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı artacak.

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

– Doğuma bağlı izinler işverenleri kadın istihdam kararından caydırmayacak şekilde artırılmalı.

– Yarı zamanlı çalışma modeli geliştirilmeli.

– Esnek çalışma imkanları geliştirilmeli.

– Gençlerde evlilik desteklenmeli.

– Kreş ve bakım hizmetleri yaygınlaştırılmalı.

YAŞLI VE YOKSUL OLMAMALIYIZ

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz doğurganlık oranının yükselmemesi halinde nüfus artışının 2050’de 93 milyon olarak önce sabitleneceğini, ardından da azalmaya başlayacağını söyledi: Yaşlı nüfus ciddi bir sorun. Bu dönemde yoksul ve yaşlı olmak istemiyoruz. Gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasının önündeki en büyük problem, zenginleşmeden yaşlanmak. Gelişmiş ülkeler bu mirasın üzerinde rahat yaşıyorlar.

Akşam