Her Aile’ye Sosyal Hizmet Uzmanı Gerekiyor

Olaylar
AİLEDER tarafından düzenlenen “Aile Sosyal Destek Uzmanlığı” konulu seminerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından gündeme getirilen "Her Aile’ye Sosyal Dest...
EMOJİLE

AİLEDER tarafından düzenlenen “Aile Sosyal Destek Uzmanlığı” konulu seminerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından gündeme getirilen "Her Aile’ye Sosyal Destek Uzmanı" projesi değerlendirildi.

AİLEDER tarafından 27 Mart’ta düzenlenen “Aile Sosyal Destek Uzmanlığı” konulu seminerde Dernek Başkanı Fatih Kılıçarslan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından gündeme getirilen "Her Aile’ye Sosyal Destek Uzmanı" projesi hakkında katılımcılara bilgi verdi. Alandan uzmanların yoğun ilgi gösterdiği seminerde  “Aile Sosyal Destek Uzmanlığı” kapsamında yapılacak çalışmalarda, planlama, projelendirme ve bunlara bağlı olarak vizyon geliştirmenin önemine vurgu yapıldı.

İstanbul Aile Araştırmaları, Eğitimi ve Danışmanlığı Derneği seminer programını Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmet Vakfı konferans salonunda gerçekleştirdi. Programa sağlık, eğitim, sosyal hizmetler, yerel yönetim, diyanet ve stk alanında hizmet veren kurumlarda psikolog, sosyolog, sosyal hizmet uzmanı, ilahiyatçı, özel eğitimci, rehber öğretmen, çocuk gelişim uzmanı ve öğrencilerden oluşan grup tarafından takip edildi. Programda konuşmacı olarak Sosyal Hizmet Uzmanı Fatih Kılıçarslan “aile, yaşam evreleri, çocuk ve ailede stres etkenleri ” konusunda sunumundan sonra katılımcılarla “Aile Sosyal Destek Uzmanlığı” bağlamında aile hizmetleri karşılıklı etkileşim içerisinde değerlendirildi.

Fatih Kılıçarslan Bireyler, çocukluktan itibaren yaşlık dönemine kadar aile içi ilişkiler, fiziksel durumlarda ve ruhsal süreçlerinde çeşitli aşamalardan geçtiğini aile yaşam evresinin çocukluk, gençlik, yetişkinlik ve yaşlılıkla çeşitli dönemlerden oluştuğunu belirtmiştir. Aile meydana gelen değişimim kriz faktörüne yol açtığını vurgulayan Kılıçarslan, kriz yönetilmediğinde aile içi çatışmalara neden olduğunu söylemiştir.

Programa katılan profesyonellerle, ailenin her yaşam evresinde rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmasının önemini vurgulanmıştır.

Programda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin tarafından gündeme getirilen “her ailenin sosyal destek uzmanı” rol ve uygulama esaslarıyla ilgili değerlendirme yapılmıştır.

Ailenin yaşam kalitesini destekleyecek hizmetler kurum temelli bir yapıdan toplum temelli organizasyonla verilmesi gerektiğinin önemi belirtilmiştir. Ailede ortaya çıkan psiko-sosyal ve ekonomik sorunları ancak ailenin bulunduğu yerden başlayan,  sosyo-kültürel özelliklerini dikkate alan çözüm sürecine ailenin katılımını sağlayan yaklaşımla kalıcı çözümler üretilebileceği ortaya konmuştur. 

Sosyal destek uzmanın aileye hizmet veren kurum ve kuruluşlarla verimli işbirliği ve eşgüdüm içersinde ancak sağlıklı hizmet sunabileceğinin önemi ifade edilmiştir. Sosyal destek uzmanlarının aile alanında hizmet veren meslek mensupları arasından oluşturulması gereği vurgulanmıştır.

İstanbul Aile Araştırmaları, Eğitimi ve Danışmanlığı Derneği ve Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmet Vakfında yürütülen etkinliğe katılım serbest olup, 3 Nisan Salı günü 18.30’da “kadına yönelik şiddetle mücadele programı” sunumu yapılacaktır.

AİLEDER (İstanbul Aile Araştırmaları, Eğitimi ve Danışmanlığı Derneği) iletişim bilgileri

Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı

Haseki, Küçükmühendis Sk. No. 7 Fatih / İstanbul

Tel.     0212 588 2545                 

Faks.   0212 632 8579

aktüelhaber.com

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme