Helikopteri F-16’lar Düşürmüş Olabilir

Olaylar
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatıyla inceleme yapan Devlet Denetleme Kurulu (DDK) raporunda, helikopterin bölgeye giden F-16’larca düşürülmüş olabileceğine işaret ediliyor. Bugün gaze...
EMOJİLE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatıyla inceleme yapan Devlet Denetleme Kurulu (DDK) raporunda, helikopterin bölgeye giden F-16’larca düşürülmüş olabileceğine işaret ediliyor. Bugün gazetesinin haberine göre, kazayla aynı dakikalarda bölgede uçan F-16 uçaklarının helikopteri düşürmüş olabileceği belirtiliyor. Radar kayıtları da helikopterle aynı saatlerde havalanan savaş uçaklarının kaza bölgesinde sık sık çağrı işareti değiştirdiğini ortaya koyuyor. DDK, Genelkurmay’a bir yazı yazarak kaza bölgesindeki uçuşların rutin mi yoksa olağanüstü uçuş mu olduğunu da sormuş. Ancak karargahtan hiçbir cevap gelmemiş.

 

Raporda, kaza öncesinde bölgedeki hava trafiği çizimlerle detaylandırıldı. THY başta olmak üzere kaza bölgesi üzerinde uçuş yapan diğer sivil uçakların radar kayıtları ile askeri uçakların uçuşuna da yer verildi. F-16’ların sesten hızlı uçmaları halinde patlama gibi ses çıkardığı belirtilirken, helikopter kazasından önce köylülerin patlama sesi duyduklarına da dikkat çekildi. Raporda, "Sivil havacılık ile ilgili bakım şirketlerine yapılan ziyaretlerden birisinde, helikopter pilotlarının yaşadıkları zor anları anlatırken, ‘Üzerinizden bir F-16 geçer feleğinizi şaşırırsınız’ şeklinde örnekler verdikleri görülmüştür." denildi. Ayrıca, 1994 yılında Eskişehir’de yaşanan bir olaya da dikkat çekildi: "Özellikle F-16 ve F-4’lerin alçak irtifa uçuşlarının helikopterler için tehlike arz ettiği ifade edilmiştir. Yapılan araştırma sonucu, THY Uçuş Eğitim Akademisi’nde uçuş öğretmeni olarak çalışan emekli asker Mustafa Koç’un Eskişehir 1. Hava Jet Üssü’nde çalışırken benzer bir kaza yaşadığı öğrenilmiştir. Mustafa Koç’un olayı UH-1 H tipi helikopterde 2 pilot ve 1 teknisyen ile 500 feet irtifada (150 metre) 80 nutt hızla tören geçişi yaparken, arkadan gelen bir F-4 uçağının helikopteri son anda gördüğü ve üzerinden tırmanışa geçtiği, helikopterin uçağın rüzgârı dolayısıyla tutunamadığı, aşağı itildiği ve savrulduğu, hızla gölete düştüğü, pilotun belinin kırıldığı öğrenilmiştir."

 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme