Hedefi ortak akılla yönetmek

Olaylar
Prof. Dr. Harun Cansız, rektör seçilmesi durumunda İstanbul Üniversitesi’ni kapsayıcı bir tutum içinde yöneteceğini belirterek ‘Merkeziyetçi anlayışa son verecek, işinin ehli insanlara çal...
EMOJİLE

Prof. Dr. Harun Cansız, rektör seçilmesi durumunda İstanbul Üniversitesi’ni kapsayıcı bir tutum içinde yöneteceğini belirterek ‘Merkeziyetçi anlayışa son verecek, işinin ehli insanlara çalışacak ve ortak akılla karar vereceğim’ dedi.

Rektör adayı Prof.Dr Cansız projelerini anlattı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) rektör adaylarından Prof. Dr. Harun Cansız, üniversiteyi yönetirken adaletten, eşitlikten ve hakkaniyetten ayrılmayacağını belirterek, ‘Şeffaflığa riayet edecek, ulaşılabilir rektörünüz olacağım’ dedi. İstanbul Üniversitesi’nde, 20 Aralık’ta yapılacak seçimlerde rektörlük görevine aday olan Prof. Dr. Cansız, 1453 Topkapı Sosyal Tesisleri’nde düzenlediği toplantıda projelerini anlattı. Cansız, burada yaptığı konuşmada, rektörlük görevine seçilmesi durumunda, kapsayıcı bir tutum içinde olacağını belirterek, kendisine verilen destekle iyi işler yapma inancının daha da arttığını kaydetti.

REKTÖR DEĞİL KOORDİNATÖR

Üniversitelerin toplumların içinden geçtiği tarihi süreçlerin nesnesi veya öznesi olabileceğine, bu durum göz önünde bulundurulduğunda İÜ’nün nerede olduğunun iyi düşünülmesi gerektiğini bildiren Cansız, İÜ’nün sahip olduğu öğretim üyesi, öğrenci profili ve niteliği sayesinde dünyadaki diğer üniversitelerle rekabet edebilecek potansiyeli olduğunu dile getirdi. Bu amaca yönelik olarak ilk yapılacak uygulamanın rektörlüğün bir koordinatörlük olarak yeniden tanımlanması olduğunu söyleyen Cansız, seçimlerin bir imtiyaz elde etme anlayışından çıkarılması gerektiğini vurguladı.

AKADEMİK ÖZGÜRLÜK SÖZÜ

Cansız, rektör olduğunda hayata geçireceği uygulamalar hakkında şunları söyledi: ‘Sizlere söz veriyorum İÜ’yü yönetirken adaletten, eşitlikten ve hakkaniyetten ayrılmayacağım. Şeffaflığa riayet edecek, ulaşılabilir rektörünüz olacağım. Akademik özgürlük ortamını sağlayacağım ama böylesi bir vaatte bulunmaktan üniversitem adına hicap duyuyorum. Güç biriktirmeyeceğim aksine yetkilerimi paylaşacağım ve rektör olarak koordinatörlük görevi yapacağım. Merkeziyetçi anlayışa son verecek, işinin ehli insanlara çalışacak, uzmanlığa önem verecek ve ortak akılla karar vereceğim’

Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz

İÜ rektörlük seçiminin herhangi bir seçime benzemediğinin altını çizen Cansız, İÜ’nün Türkiye’nin geleceğinin inşasında önemli bir role sahip olması gerektiğini ifade etti. ‘Mobbing kaygısı taşımadan, ötekileştirmeden, özlük haklarımızla oynanmadan bilim üreteceğiz’ diyen Cansız, emeklerinin karşılığı olanı alacaklarını ve İÜ’de öğretim üyesi olmanın haklı gururunu yaşatacağını kaydetti.

Yeni Şafak