Hata yapan hakim artık yanacak!

Olaylar
Terörle Mücadele Kanunu (TMK) ve Özel Yetkili Mahkemeler’in (ÖYM) kaldırılmasını da içeren ve önümüzdeki günlerde Meclis’e gelmesi beklenen pakette sürpriz bir düzenleme daha yer alacak. H...
EMOJİLE

Terörle Mücadele Kanunu (TMK) ve Özel Yetkili Mahkemeler’in (ÖYM) kaldırılmasını da içeren ve önümüzdeki günlerde Meclis’e gelmesi beklenen pakette sürpriz bir düzenleme daha yer alacak. Habertürk’ün haberine göre hâkimlerden “hatalı karar tazminatı”nın istenmesi uygulaması yeniden devreye sokuluyor.

Şerife Güzel’in haberine göre, Düzenlemeye ilişkin süreç Başbakan’ın yeni paketle ilgili Adalet ve İçişleri Bakanı ile AK Parti hukukçularıyla yaptığı toplantıyla başladı. Hukukçu kurmaylar toplantıda tazminatın devlet tarafından üstlenilmesi nedeniyle hakimlerin “özensiz ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracak” kararlara imza atabildiğine dikkat çekerek, daha önce uygulanan, “tazminatın kararı veren hakim tarafından ödenmesinin” tekrar getirilmesi durumunda caydırıcılık sağlanacağını, kararlarda daha özenli davranılacağını vurguladı.

Değerlendirmeleri dinleyen Başbakan Erdoğan’ın “Kaldırmakla yanlış yapmışız” diyerek düzenlemeye destek verdiği öğrenildi. Toplantıda, “hakimin tazminatı kendi cebinden ödemesi” düzenlemesinin yeniden getirilmesi benimsendi.

BAKANLIK ÇALIŞIYOR

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı hakimlerin “hatalı karar tazminatı”nı üstlenmesine ilişkin düzenlemenin “Yeni Demokrasi Paketi” veya “Demokratikleşme Paketi” içine eklenerek Meclis’e getirilmesi planlanıyor.

Düzenlemenin; mal varlığına tedbir koyma gibi, verilen kararın ciddi kayıplara yol açması ihtimaline karşı hakimin daha özenli davranması sonucunu doğuracağı belirtiliyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme