HAS Parti, Anayasa için Anket Yapacak

Olaylar
HAS Parti, yeni anayasa çalışmalarında halkın fikrini almayı amaçlayan büyük çaplı bir anket başlattı. Bütün illerde toplam 500 bin kişiyle yapılacak anket, HAS Parti’nin il ve ilçe örgütlerinin...
EMOJİLE

HAS Parti, yeni anayasa çalışmalarında halkın fikrini almayı amaçlayan büyük çaplı bir anket başlattı.
Bütün illerde toplam 500 bin kişiyle yapılacak anket, HAS Parti’nin il ve ilçe örgütlerinin yanısıra resmi internet sitesi üzerinden de gerçekleştiriliyor. Anketten çıkacak, ‘halkın nasıl bir anayasa istediği’ sonucu kamuoyuyla ve siyasi partilerle paylaşılacak.

HAS Parti, teşkilat çalışmaları çerçevesinde mart, nisan ve mayıs aylarını ‘anayasa ayı’ olarak ilan etti. Üç aylık süre içinde yeni anayasa yapılmasıyla ilgili anket çalışmasının yanı sıra ulusal ve yerel medyaya dönük sunumlar, çeşitli toplantılar, illerde pankart, afiş ve billboard uygulamaları yapılacak. Bu süreçte Genel Başkan Numan Kurtulmuş da, sivil toplum kuruluşlarını, medyayı ve siyasi partileri ziyaret ederek anayasayla ilgili çalışmaları ve nasıl bir anayasa istedikleri hakkında bilgi verecek. Anket ve diğer çalışmalarla, yeni bir anayasa yapılması sürecine halkın da katılması ve bu sürece HAS Parti’nin katkı yapması amaçlanıyor.

Parti örgütleri de illerdeki meydan ve caddelerde stant kurarak anket çalışmalarını başlattı. Ankette sorulan soruların bazıları şöyle: "Türkiye’nin anayasa tadilatına mı, yeni bir anayasaya mı ihtiyacı var? TBMM’deki Anayasa Komisyonu için ne düşünüyorsunuz? Yeni bir anayasanın, halkın oylarıyla seçilecek Anayasa Meclisi tarafından yapılması teklifini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Zaman