Harem’de yabancı fantezisine geçit yok

Olaylar
Hülya Karabağlı’nın haberi Topkapı Sarayı Müze Müdürü Yusuf Benli ile Müze Başkanı Prof. İlber Ortaylı arasında "Yetkiler ben de" tartışması sıcaklığını korurken, bir grup yabancı Hare...
EMOJİLE

Hülya Karabağlı’nın haberi

Topkapı Sarayı Müze Müdürü Yusuf Benli ile Müze Başkanı Prof. İlber Ortaylı arasında "Yetkiler ben de" tartışması sıcaklığını korurken, bir grup yabancı Harem Dairesini otel gibi kiralamak istedi. Üstelik bu talep resmi bir şekilde Ortaylı’ya da iletildi.

Aralarında Amerikalıların bulunduğu grup Harem’de parasını ödeyerek kalmak istediklerini iletince Ortaylı sert tepki göstererek talep sahiplerine "Eğitimsiz adamlarsınız" dedi

Harem Dairesi’nin kiralanmasına ilişkin SABAH’ın sorusuna "Evet, bu taleple gelindi" diyen Prof. İlber Ortaylı, şöyle konuştu: "Ben de kendilerine çok terbiyesiz davrandım. ‘Eğitimsiz adamlarsınız’ dedim. Olmadık insanlar olmadık işler yapar. Harem hiç kimsenin ulaşamayacağı, özel bir yer. Bu müzenin en can alıcı alanı için böyle bir talep söz konusu bile olmamalı."

KREMLİN ÖRNEĞİ

Topkapı Sarayı Müzesi’nde kiralama yapılamayacağını, bunun hiçbir biçimde müze statüsündeki bir yerde olamayacağını anlatan Ortaylı, "Bu adamlar, nasıl oluyor da bu taleple buraya geliyor? Kremlin Müzesi’nde, Louvre Müzesi’nde konaklama olur mu?" dedi.

Böyle bir durumun kabul edilebilir olmadığını anlatan Ortaylı, "Asıl önemli olan bu adamların arkasında kimlerin olduğu. Sadece Amerikalılar değil başka yabancılar da bu talepte bulunuyor. Peki, kim bunları bu işe yönlendiriyor?" diye sordu.

Topkapı Sarayı Müze Müdürü Yusuf Benli ile Müze Başkanı Prof. İlber Ortaylı arasında yetki tartışmasının da Haremin kiralanması konusunda başladığı öne sürüldü. Ancak Ortaylı bu soruya, "Ben bunu size doğrulamam" derken, Benli telefonlara yanıt vermedi.

SABAH

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme