Hakim ve Savcı Terfisinde AİHM Kriteri

Olaylar
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, hakim ve savcıların terfisinde AİHM içtihatlarının önemli rol oynayacağını söyledi. Ergin, iddianamenin mahkeme kararıyla karşılaştırılarak savcıların terfisinde kullanıl...
EMOJİLE

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, hakim ve savcıların terfisinde AİHM içtihatlarının önemli rol oynayacağını söyledi. Ergin, iddianamenin mahkeme kararıyla karşılaştırılarak savcıların terfisinde kullanılacağını da belirtti.

Bundan böyle Hakim ve savcıların, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) içtihatlarını dikkate alıp almamalarına bakılacak.

Hazırlanan iddianamenin mahkeme kararlarıyla ne kadar örtüştüğü de savcı atamasında etkili olacak.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, konuyla ilgili NTV’ye özel değerlendirmelerde bulundu.

15-17 Kasım tarihinde Ankara’da üç günlük çalıştay yapıldığını hatırlatan Bakan Sadullah Ergin, “Bu toplantıda AİHM içtihatlarının baz alınması gerektiğine ilişkin vurgular yapıldı” dedi.

AİHM KRİTERLERİYLE UYUM
Türk yargısında kalitenin artırılabilmesi için mevzuat değişikliğinin yeterli olmayacağını ifade eden Ergin, şöyle konuştu:

“Uygulayıcıların da belli bir gayret ortaya koyması gerekiyor. HSYK, şu anda 250 ilde görevli hakim savcılarla ilgili çalışmalar yapıyor. Bunun yanında terfi ettirilecek hakim ve savcıların, AİHM içtihatlarını uygulama oranıyla ya da kendi kişisel tercihlerinin AİHM kriterleriyle ne kadar uyumlu olduğu değerlendirilecek."

İDDİANAME İLE MAHKEME KARARI KARŞILAŞTIRILACAK
Ergin, hazırlanan iddianemelerin yer alan suçlamaların kararlarla karşılaştırıldığında yarısının beraatle sonuçlandığını söyledi.

İddianame ile mahkeme kararları arasında bir değerlendirme yapılacağını belirten Ergin, “Bizim iddianame kalitesini artıracak çalışmalar yapmamız lazım. Buna yönelik HSYK’nın çalışması var. Savcılarımızın terfilerinde tanzim ettikleri iddianamenin sonuçları değerlendirilecek. 100 iddianame tanzim ettiniz, bunun ne kadarı kesin hüküm ortaya çıktığında içtihatla örtüşüyor? Mahkemenin içtihatı ile savcının iddiası arasındaki uyuşma ne oranda pozitifse savcı o ölçüde terfi edecektir” diye konuştu.

ntvmsnbc.com