Hafta Sonunda Kar ve Yağmur Var!

Olaylar
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre, hava sıcaklıkları 2 ila 4 derece azalacakken, yağışların karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Türkiye geneli...
EMOJİLE

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre, hava sıcaklıkları 2 ila 4 derece azalacakken, yağışların karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Türkiye genelinde hava sıcaklıkları ise şöyle;

Hava sıcaklığı kuzeybatı kesimlerde 2 ila 4 derce azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Yurt genelinde etkili olacak yağışlar Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Edirne, Kırklareli, Sivas, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre, yurt genelinde görülecek yağışların; sabah Antalya, öğleden sonra ve akşam Antalya’nın doğu ilçeleri, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş ile gece saatlerinde Malatya ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli olmak üzere, genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Edirne, Kırklareli, Sivas, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı kuzeybatı kesimlerde 2 ila 4 derce azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

Rüzgar kuzey ve batı bölgelerde kuzey ve kuzeydoğu, güney ve doğu bölgelerde güney ve güneydoğu yönlerden hafif ve ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Ege Kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (50-70 km/saat) olarak esecek.

-KUVVETLİ YAĞIŞ VE RÜZGAR UYARISI-

Yağışların; sabah Antalya, öğleden sonra ve akşam Antalya’nın doğu ilçeleri, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş ile gece saatlerinde Malatya ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ani sel, su baskını, taşkın, ulaşımda aksamalar vb.) ayrıca, rüzgarın; Marmara ile Ege Kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (50-70 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ulaşımda aksamalar, vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

-BUZLANMA, DON OLAYI VE ÇIĞ UYARISI-

İç ve Doğu kesimlerde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, vb.) ayrıca, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

BÖLGE BÖLGE 5 GÜNLÜK HAVA HARİTALARI VE İL İL 5 GÜNLÜK SICAKLIK DERECELERİ

-BAZI İLLERDE HAVA DURUMU-

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre, bazı illerde hava durumu şöyle olacak:

İSTANBUL: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden (Poyraz) kuvvetli (50-70 km/saat) olarak esecek.(9)

ANKARA: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu.(12)

İZMİR: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; öğleden sonra kuzey ve kuzeydoğu yönlerden (Poyraz) kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esecek.(14)

ANTALYA: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; sabah il genelinde, öğleden sonra ve akşam saatlerinde doğu ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.(16)

SAMSUN: Çok bulutlu, sabah hafif sisli, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu.(12)

ERZURUM: Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı geçecek. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.(2)

DİYARBAKIR: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu.(11)

-BÖLGELERDE HAVA DURUMU-

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre, bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

MARMARA: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak, sabah saatlerinde Tekirdağ ile Çanakkale’nin yüksek kesimleri karla karışık yağmurlu, Edirne ve Kırklareli çevreleri kar yağışlı geçecek. Rüzgar; bölge genelinde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (50-70 km/saat) olarak esecek.

EGE: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak, kıyı kesimleri gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; öğleden sonra Kıyı Ege’de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden (Poyraz) kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esecek.

AKDENİZ: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; sabah Antalya, öğleden sonra ve akşam Antalya’nın doğu ilçeleri ile Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay, gece saatlerinde Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmurlu, Sivas çevreleri karla karışık yağmur ve yüksek kesimleri kar yağışlı geçecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce ve Karabük ile öğle saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı yağmurlu geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmurlu, Gümüşhane, Bayburt ile Artvin’in yüksek kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde kıyılarında sis görülecek. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; öğleden sonra ve akşam Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş, gece saatlerinde Malatya çevrelerinde kuvvetli olmak üzere, Malatya ve Elazığ’da yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgede eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağmurlu geçecek

anka

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme