Hacı Adayları Arafat’a Çıkacak

Olaylar
Kutsal topraklarda bulunan yaklaşık 4 milyon hacı adayı yarın Arafat’a çıkacak. Türk hacı adayları, Mekke’den Arafat’a araçlarla taşınacak. Hacı adayları, Arafat’ta diriliş ve ...
EMOJİLE

Kutsal topraklarda bulunan yaklaşık 4 milyon hacı adayı yarın Arafat’a çıkacak. Türk hacı adayları, Mekke’den Arafat’a araçlarla taşınacak. Hacı adayları, Arafat’ta diriliş ve mahşeri yaşayacak.

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklarda bulunan hacı adayları Arafat’a çıkıyor. Türk hacı adaylarının Arafat’a çıkması yarın öğle namazından başlayacak ve saat 03.00’e kadar tamamlanmış olacak.

Türk hacı adayları Arafat’a otobüslerle taşınırken diğer ülkelerden gelen milyonlarca hacı adayı da yürüyerek Arafat’a ulaşacak.

Arafat’ta hacı adaylarının bir gece konaklayacakları çadırlar, Müzdelife ve kurbanların kesileceği Mina’da da hazırlıklar tamamlandı.

Türk hacı adayları için Arafat’ta çadırlar kuruldu. Hacı adayları, arefe günü öğle vaktinde öğle ve ikindi namazlarını birleştirerek kılacak.

Daha sonra Müzdelife’ye hareket edecek adaylar, burada akşam ve yatsı namazlarını birleştirerek kılacak. Adaylar, hac görevinin vaciplerinden Müzdelife vakfesini yaptıktan sonra Mina’ya hareket edecek.

ARAFAT’I ANLAMAK

Diyanet İşleri Başkanlığınca hacı adaylarına dağıtılan ”Haccı Anlamak” isimli kitapta, Arafat’a ilişkin geniş bilgilere yer veriliyor.

Kitapta, kelime olarak ”bilme, anlama, tanıma” ve ”güzel koku” gibi manalara gelen bir kökten geldiği bildirilen Arafat ve hac hakkında şu bilgiler veriliyor:

”Dünyanın her tarafından gelen insanların bu yerde birbirleriyle görüşüp tanışmaları veya günahlarını itiraf ederek Allah’tan af dilemeleri, affedilmelerinden sonra günah kirlerinden temizlenip Allah katında güzel bir kokuya sahip olmaları sebebiyle bu ad verilmiştir.

‘Hac nasıldır?’ diye sorduklarında Allah Rasulünün ‘Hac, Arafat’tır’ cevabını verdiği bilinmektedir.

Hac, hakikati bilmek, tanımak, anlamak, kavramaktır. Hac; arif olmaktır, marufa, marifete, Marifetullah’a ermektir. Dirilişi, mahşeri, Mahkeme-i Kübra öncesi bekleyişi, ölmeden önce ölmeyi, hesaba çekilmeden önce muhasebe yapmayı bilmektir. Arif olan anlar, Arafat’ı idrak eden hacı olur, Arafat’ı kavrayan marifeti bulur.

Arafat, arif olma yeridir. Arafat marifeti yakalama yeridir. Arafat önce kendini bilme, kendini bulma deneyimidir. Ve ‘Kendini bilen, Rabbini de bilir’ fehvasınca, önce kendini tanıma, ardından da Rabbini tanımadır.”

ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜMÜ YAŞAMAK

Arafat’ı Anlamak kitabında, ayrıca şu bilgilere yer veriliyor:

”Hacda Müslümanlar, adeta ölüm ve ötesi hayatın bir provasını gerçekleştirir. Statüleri ne olursa olsun, bütün Müslümanlar aynı kıyafetler içinde, kardeşliklerini ve Allah’ın huzurunda eşit olduklarını gösteriyor bedenleriyle.

İhramla ölümü tadarlar, Arafat’ta diriliş ve mahşeri yaşarlar ve bu ruh ile Allah’ın huzuruna çıkarlar. Hem ‘ölmeden önce ölme’ bilincini, hem de manevi dirilişi kazanmaya çalışırlar. Böylece onlar, önemli bir irade egzersizi yapmak suretiyle ilahi iradeye boyun eğmeye hazır olduklarını kendilerine telkin ederler.”

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme