Haberal: “İlk gece hiç uyumadım”

Olaylar
‘Ben gücümü kaybetmedim ki…’ Özgürlüğünün ikinci gününde üniversitesini ziyaret eden Haberal, davayla ilgili soruları kabul etmedi bilimsel çalışmalarla ilgili sorulara ise “Ku...
EMOJİLE

‘Ben gücümü kaybetmedim ki…’

Özgürlüğünün ikinci gününde üniversitesini ziyaret eden Haberal, davayla ilgili soruları kabul etmedi bilimsel çalışmalarla ilgili sorulara ise “Kusura bakmayın, ben gücümü kaybetmedim ki” karşılığını verdi.

Ergenekon davasında 12 yıl 6 ay hapis cezası alan ve tahliye edilen CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, Başkent Üniversitesi Kampüsü’nü ziyaret etti.

Sadece bilimle ilgili soru sorulmasını isteyen Haberal, Türkiye’nin organ nakli konusundaki başarısından söz etti, “Ülkemle gurur duyuyorum” dedi.

Geceyi evde geçirmenin nasıl bir duygu olduğu sorusuna Haberal, şu cevabı verdi:

“Ben Hemşin yaylalarından geldiğim için tabiatı çok özledim. Dolayısıyla benim evimin bahçesinde ağaçlar yeşillikler var. Ben hiç uyumadım. Hep o ağaçlar arasında, yeşillik içinde keyifle dolaştım. Özgür olmanın keyfini yaşıyorum. Atatürk, ‘Her şeyin temelinde hürriyet var’ demişti. Diyojen’e sormuşlar, ‘Yeryüzünün en güzel şeyi nedir’, ‘Hürriyettir’ demiş ve elbette ki adalet.”

Haberal, “Yeniden organ nakli için kendinizi hazır ve güçlü hissediyor musunuz” sorusuna ise “Kusura bakmayın, ben gücümü kaybetmedim ki” karşılığını verdi.

Hukuk fakültesi öğrencileri için yapılan duruşma salonunu gezen Haberal, buradaki eğitim amaçlı duruşma salonunun Türkiye’de ilk olduğunu söyledi. Eğitimde pratiğin önemli olduğunu vurgulayan Haberal, hukuk fakültesi öğrencilerinin bu salonda uygulamalı eğitim alacaklarını belirtti.

Bir gazetecinin, yeniden mahkeme salonunda olmanın nasıl bir duygu yaşattığını sorması üzerine Haberal, “Burası Başkent Üniversitesinin mahkeme salonudur. Ben de bu üniversitenin kurucusu, mahkeme salonunu yapan kişi olarak diyorum ki Başkent Üniversitesinin öğrencilerine katkı sunan bir mahkeme salonu var rahat rahat buraya gelsinler” dedi.

Haberal, sözlerine şöyle sürdürdü: “Dünyada iki meslek var ki doğrudan insan hayatıyla meşkuldur. Bunlardan birisi hekimler diğeri de hâkimlerdir, yargıçlardır. Dolayısıyla her ikisinin de amaçları bir an önce topluma kazandırmaktır. Nasıl ki bir hekim olarak benim görevim hastamı tedavi edip onu bir an önce sağlığına kavuşturup işinin başına döndürmek ise elbette ki hakimlerin de yargıçların da savcıların da görevi karşısına gelen suçlu kim ise cezası mı gerekecek, o cezasını verip bir an önce onu topluma geri döndürmektir. İşte bu mahkeme salonu da öğrencilerimize bu imkanı sağlıyor. Öğrencilerimize başarılar diliyorum.”

Haberal, Başkent Üniversitesine dönmesinin nasıl bir duygu olduğunun sorulması üzerine de “Ben burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Arkadaşlarım ülkemizin geleceğine çok önemli katkı sağlıyorlar. Onlara çok teşekkür ediyorum” dedi.

Dünya Organ Nakli Derneğinden kendisi cezaevindeyken bir ödül aldığı hatırlatılarak, “Odanızda böyle bir süprizle karşılaştığınız, bunu nasıl değerlendirirsiniz” sorusu üzerine Haberal, Türkiye’nin, dünyanın her tarafında konuşulduğunu savundu.

Kampüste yapımı devam eden birimleri gezen Haberal, daha sonra Başkent Ünivesitesi Ankara Hastanesine geldi. Haberal burada da alkışlarla, çiçeklere karşılandı./ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme