Greenpeace’den ‘GDO’lu Süt’ Protestosu

Olaylar
Beşiktaş’ta Greenpeace üyeleri üzerinde ‘GDO’lu süt içer miydiniz?’ yazan dev bir biberon ile GDO’lu mısırlara ithalat izni verilmesini protesto etti.   Greenpeace ü...
EMOJİLE

Beşiktaş’ta Greenpeace üyeleri üzerinde ‘GDO’lu süt içer miydiniz?’ yazan dev bir biberon ile GDO’lu mısırlara ithalat izni verilmesini protesto etti.
 
Greenpeace üyeleri, tarım sektöründe yem olarak kullanılan GDO’lu mısırlara dikkat çekmek için Beşiktaş’ta bir eylem düzenledi. Beşiktaş Çarşı Meydanı’nda toplanan grup adına bir açıklama yapan Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyası Sorumlusu Tarık Nejat Dinç, GDO’lu yemle beslenen hayvanlardan insan gıdasına GDO karıştığının bilimsel olarak kanıtlandığını söyledi. İtalya’da süpermarketlerdeki sütlerin laboratuvar incelemesi sonucu, her dört sütten birinde GDO DNA’sına rastlandığını belirten Dinç, "Yani Sayın Tarım Bakanı Eker’in açıklamasında itiraf ettiği gibi GDO yalnızca hayvana zarar vermez; insan gıdasına karıştığı için insana da zarar verir. Siz içinde GDO olduğunu bildiğiniz bir sütü içer misiniz? Çocuğunuza içirir misiniz? Temel gıdalarımızı güven içinde tüketmek istiyoruz. GDO lobisine sütüme bulaşma diyoruz." dedi.
 
GDO’ların kanunen bebek maması içinde kullanımının yasak olduğunu hatırlatan Dinç, "Oysa, GDO’yla beslenmiş hayvanlara ait ürünlerin bu mamalarda kullanımı tamamen serbest. Bu durumda Biyogüvenlik Kanunu’ndaki madde sadece göstermelik. Gelecek nesillerin güvenliği ne olacak? Tipik bir devam mamasında 7 farklı çeşit hayvansal ürün vardır. Bu ürünlerin elde edildiği hayvanların GDO’lu yemlerle beslenip beslenmediğini asla bilemiyoruz. Artık bebeklerimiz bile koruma altında değil." şeklinde konuştu.
 
Greenpeace üyeleri vatandaşlara broşür dağıtarak, GDO’lu yemlere ve süte dikkat çekti.

Haber Türk