Gözünden değil arşivden tanımışlar

Olaylar
Adliye’de Savcı Kiraz’ı şehit eden DHKP-C’li teröristleri ‘gözünden tanıyan’ paralel polislerin maharetinin uzmanlıktan değil, emniyetten çaldıkları arşiv listesinden kaynaklandığı ortaya çıktı. Savcı...
EMOJİLE

Adliye’de Savcı Kiraz’ı şehit eden DHKP-C’li teröristleri ‘gözünden tanıyan’ paralel polislerin maharetinin uzmanlıktan değil, emniyetten çaldıkları arşiv listesinden kaynaklandığı ortaya çıktı. Savcılık şimdi paralelin yürüttüğü listenin peşinde.

Berkin Elvan dosyasına bakan Savcı Mehmet Kiraz’ın şehit düştüğü saldırıda sosyal medyaya DHKP-C terör örgütü tarafından servis edilen fotoğrafta maskeli terörist, Şafak Yayla’yı gözlerinden tanıyarak Twitter’de açık ismini yazan, DHKP-C masasında görevli eski polis Kadri Cemil Yiğit’in bu kehanetinin gerçek sebebi ortaya çıktı. 17-25 Aralık Darbe Girişimi sonrasında görevden alınan Yiğit’in, Paralel Yapı’nın devletten kaçırdığı arşivlerle Twitter’de bu bilgiyi yazabildiği ortaya çıktı.

DHKP-C listesi nerede
Paralel yapı polisinin, DHKP-C’nin Savcı Kiraz’ı rehin aldığı terör saldırısı esnasında yüzünde maske olan DHKP-C’li Şafak Yayla’nın adını Twitter’da yazması, Paralel Yapı’nın Emniyet’ten tasfiye edilirken yanlarında çok önemli dosyaları götürdüğü iddiasını gündeme taşıdı. İddiayı araştıran istihbarat birimleri, Paralel Yapı’nın deşifre edildiği 17-25 Aralık Darbe Girişiminin ardından emniyet içindeki uzantılarının birçok kritik dosyayı kaçırdığını saptadı. Özellikle Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Şube, İstanbul Emniyeti İstihbarat, Terörle Mücadele, Organize ve Mali Şube’deki kritik dosyaların içindeki en önemli bilgi ve belgelerin çalındığı tespit edildi. Arşivlerde teröristlere dair geniş bilgiler ile bu yapıların içinde haber elemanı olarak kullanılan kişiler dahil pek çok kilit belgenin mevcut olduğu belirtildi. Çalınan belgeler arasında Savcıyı katleden teröristlerin de aralarında bulunduğu DHKP-C’li militanların listesinin de bulunduğu belirtildi. Yıllarca PKK, DHKP-C ve diğer sol, radikal dini örgütler ve sağ örgütlerin başındaki polisler paralel yapı mensuplarından oluştu. Şimdi arşivlerin nereye kaçırıldığı araştırılıyor. Hatırlanacağı üzere 17 Aralık Darbe Girişimi soruşturmasının başında olan savcı Celal Kara, Beşiktaş Adliyesi’nde yıllarca DHKP-C soruşturmasını yürüttü. Kanlı eylemleriyle bilinen örgütün işlediği Özdemir Sabancı cinayeti dosyası da yine o dönem savcı Kara tarafından yürütülüyordu. Ancak, 5 yıl boyunca bu dosyaları soruşturan Kara, ne Sabancı ne de ana DHKP-C soruşturmasında hiçbir iddianameye imza atmadı. Yine Berkin Elvan dosyası da ilk olarak paralel savcılara verilmişti, ancak bir arpa boyu yol alınmamıştı.

Askeri belgeler de çalındı
Öte yandan Balyoz ve Ergenekon davalarında kumpas iddiasını araştıran savcılık, o dönem operasyonları yapan emniyet ekiplerinin Askeri personelin bilgisayarlarında yer alan tüm belgeleri kopyalayarak kaçırdıklarını tespit etti.

Propaganda yapmışlardı
Savcı Kiraz’ın katledilmesinin ardından paralel medyada yer alan, ‘Teröristi gözünden tanıyan polisleri içeri attınız’ propagandasının kaynağının da çalınan listeler olduğu ifade ediliyor. Zaman’ın da aralarında yer aldığı paralel gazeteler, terör olayından sonra ‘İşin uzmanı polisleri aldınız, bu olaylar yaşandı’ diyerek paralel propagandaya destek vermişti. Paralel örgütün destekçisi Nazlı Ilıcak ve BBP lideri Mustafa Destici’den de bu tarz haberlerine destek veren açıklamalar almışlardı. Ancak paralel polisler teröristleri gözünden değil, Emniyet’ten çaldıkları arşiv listesinden tanıyorlardı.

Kaynak: Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme