Olaylar

Görmez: BM’den gelen o parayı kabul etmiyorum

Görmez, BM’den gelen parayı kabul etmeyeceğini de ifade etti. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi” imza protokolünde konuşurken duygu dolu anlar yaşadı. Dünyada insanlığa..

Görmez: BM’den gelen o parayı kabul etmiyorum

Görmez, BM’den gelen parayı kabul etmeyeceğini de ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi” imza protokolünde konuşurken duygu dolu anlar yaşadı.

Dünyada insanlığa karşı bir suç işlendiğini belirten Görmez, bütün insanlığın nasıl vicdan kaybettiğine şahit oluyoruz” dedi.

Gözleri dolarak konuşmasını sürdüren Görmez, şöyle konuştu:

“Birkaç gündür hepimiz evlerimizde televizyonlarımızın karşısına kilitlendik ve bütün insanlığın nasıl vicdanını kaybetmeye başladığına hepimiz şahit oluyoruz. Aslında insanoğlunun öldürme macerası Kabil ile başlanmıştır. Kabil, Habil’i öldürerek başlatmıştır. Dünden bugüne Kasyon Tepesi’nde büyük bir insanlık suçunun yeniden işlendiğine şahit oluyoruz.

Birinci husus, bunu bir vicdan sahibi insan olarak, iman sahibi bir mümin olarak telin etmek her birimizin vazifesidir. Ama telin etmek yetiyor mu? Yetmez. Asıl üzücü olan birinci husus insanlık vicdanını kaybediyor. İkinci husus, Müslümanlığımız vicdan üretmemeye başladı.

Bütün insanlığı yeniden kendi vicdanına yaratıcının yüreklerine yerleştirdiği fıtratlarına yerleştirdiği o vicdanlarına sahip çıkmaya davet ediyorum. Bütün Müslümanları da yeniden vicdan üretecek bir dindarlık üretmeye davet ediyorum. Müslümanlar kendi Müslümanlıklarını kendi dindarlıklarını yeniden sorgulamak durumundadırlar.”

Birçok kurumun meşruiyet krizi yaşadığını savunan Mehmet Görmez, “Ama kusura bakmasın BM başta olmak üzere bütün uluslararası kuruluşlar, bütün insani kuruluşlar hatta benim de başında bulunduğum kurum dahil olmak üzere toplumlara din ve ahlak öğretmekle yükümlü olan kuruluşlar, bugün meşruiyet krizi yaşıyor” dedi.

Birleşmiş Milletler’e yönelik eleştirilerde bulunan Görmez, “Ben öncelikle BM Temsilcimiz marifetiyle buradan onlara sesleniyorum. Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı cinayetleri önleyin. İnsanlığa karşı cinayeti önleyemeyen kurumlar, kuruluşlar toplumların kadına karşı şiddeti, insan hakkını, aile içi şiddeti ve benzeri konuları nasıl önleyebilirler” şeklinde konuştu.

Diyanet’in, projeler için BM’den maddi destek almayacağını dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nı ilgilendiren kısmında BM’nin bir kuruşunu harcamayacağım. O parayı kabul etmiyorum. Bunu Diyanet Vakfı’ndan harcayacağım. O parayı insanlığa karşı işlenen büyük suçları ve cinayetleri önlemede kullansın” dedi.

Ntvmsnbc 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL