Gezi’yi Koç’un think thank mi yönlendirdi?

Olaylar
Holdingin kendi bünyesinde kurduğu bu think-tank kuruluşu Gezi ayaklanmasında da faaliyet gösterdi mi?  Gezi ayaklanmasına otelini eylemcilere açarak aktif destek veren Koç’un, 28 Şubat sür...
EMOJİLE

Holdingin kendi bünyesinde kurduğu bu think-tank kuruluşu Gezi ayaklanmasında da faaliyet gösterdi mi? 

Gezi ayaklanmasına otelini eylemcilere açarak aktif destek veren Koç’un, 28 Şubat sürecinde dönemin hükümetini kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmek için gizli bir think-tank kurduğu ortaya çıktı.

Bugüne kadar kamuoyuna hiç yansımayan bu kuruluşun halen faaliyetlerine devam edip etmediği hala bir sır. En önemlisi de bu think-tank kuruluşu Gezi ayaklanması sırasında da faaliyet gösterdi mi?

Konuyla ilgili çarpıcı iddia 1995 seçimleri ve sonrasında Doğruyol Partisi Genel Başkanı Tansu Çiller’e siyasi danışmanlık yapan Hüseyin Kocabıyık, tarafından ortaya atıldı.

KOÇ, ÇIKARLARINI KORUMAK İÇİN GİZLİCE DÜŞÜNCE KURULUŞU KURDU

Ahaber’de Can okanar’ın sunduğu Anlatılmamış Öyküler programında konuşan Kocabıyık, Koç Holding’in 28 Şubat sürecinde gizlice bir düşünce kuruluşu kurduğunu belirterek, “Koç Holding, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne özellikle Gümrük Birliği’ne girmesini hiç arzu etmedi. Bunun hem kendi çıkarları açısından hem de Türkiye açısından vahim sonuçları olabileceğini düşündü. Yaşanmış olaylar var, mecburuz konuşmaya. Şöyle düşünüyorlar, Türkiye’ni o yıllara kadar oluşturmuş olduğu bir milli sanayi var, kendine göre buzdolabı yapıyor vb. Bu Holding sahipleri, “Eğer bu 70 yılık sanayi serüvenimiz gümrük duvarları ile korunmaz ise, devletçe desteklenmez ise batarız, yıkılırız.” deyip kendi bünyesinde bir think-tank kurdu.” dedi.

SIR KURULUŞ HALA GÖREVDE Mİ?

Kuruluşun o zamanki görevinin Avrupa Birliği üzerine çalışmak olduğuna dikkat çeken Kocabıyık, “Bunun gazete haberini gösterebilirim. Bu düşünce kuruluşu sonradan nasıl çalıştı, hala devam ediyor mu, hangi sonuçlara ulaştı, kimse bilmiyor, bu bir sır. Keşke bu holding bir açıklama yapsa.” dedi.

ÇİLLER’İ TEHDİT ETMİŞLER!

Söz konusu kuruluş üzerinden Çillerin tehdit edildiğine dikkat çeken Kocabıyık, “Gümrük Birliği’ne girilirse Türkiye’de sanayi çöker deyip Türkiye’nin Gümrük Birliği’ne girmemesi için canhıraş çalıştılar. “Bu yanlışı yapma” diye de Sayın Çiller’e ilettiler,uyardılar, “bu işin peşini bırak” dediler. Sayın Çiller bu konuda kararlılığını beyan ettikten sonra medya ateşe başladı, ABD mal varlığı, kendisine “şaibe hanım” sıfatının takılması gibi medya üzerinden yoğun saldırı başladı.  Tarih Özal’ı, Çiller’i haklı çıkartı, o Holding’in Onursal Başkanı sonra biz Türkiye’nin Gümrük Birliği’ne girmesine karşıydık, yanılmışız itirafını yaptı.” ifadesini kullandı.

KOÇ’UN THİNK-TANK KURULUŞU GEZİ’DE ROL ALDI MI?

Bugüne kadar kamuoyuna hiç yansımayan düşünce kuruluşunun ne kurulduğuna ne de faaliyetlerinin sonlandığına dair bugüne kadar kamuoyuna hiçbir bilgi yansımadı.

Gezi ayaklanmasına aktif destek veren Koç’a ait bu gizli düşünce kuruluşunun Gezi’de rol alıp almadığı ise merak konusu oldu. Kamuoyunda tanınan hangi gazetecilerin bu düşünce kuruluşuna bağlı çalıştığı ise merak edilen bir diğer konuyu oluşturdu.

Rotahaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme