Genelkurmay’ın Yeni Askerlik Planı

Olaylar
Başbakan Erdoğan’a verilen tek tip askerlik brifinginde 4 yıllık üniversite mezunu dahil herkes eşit süreli askerlik planlanıyordu. Ancak Erdoğan buna sıcak bakmayınca, Genelkurmay üniversite me...
EMOJİLE

Başbakan Erdoğan’a verilen tek tip askerlik brifinginde 4 yıllık üniversite mezunu dahil herkes eşit süreli askerlik planlanıyordu. Ancak Erdoğan buna sıcak bakmayınca, Genelkurmay üniversite mezununa ayrıcalık getirdi.

Genelkurmay’ın tasarısını onaylamayan Başbakan, ‘Tek tip’le ilgili son talimatını verdi. Buna göre kısa dönem 6 ay, uzun dönem 9 ay olacak. Orduevlerinde de sivil garson çalışacak.

Türkiye’nin en önemli gündem maddesi olan "Tek tip" askerlik modeli, yeniden düzenlenecek.
Konuyla ilgili talimat ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Genelkurmay’ın uzun dönemi 12 aya indiren, kısa dönemi ise 9 aya çıkartan çalışmasını onaylamayan Başbakan Erdoğan, yeni talimat verdi. Başbakan kısa dönem askerliğin 6 ay, uzun dönemin de 9 ay olarak düzenlenmesini istedi.

SİVİL PERSONEL ALIMI
Genelkurmay’ın ise söz konusu tasarıya "Kışlada asker açığı olabilir" gerekçesiyle sıcak bakmadığı belirtildi. Başbakan Erdoğan’ın da uzun dönemin 12 ay olarak hesaplanmasına olumlu yaklaşmadığı ifade edildi. Ancak asker açığıyla ilgili ciddi bir sorunla karşılaşma olasılığına karşılık Erdoğan’ın 12 aya "evet" diyebileceği kaydedildi. Başbakan Erdoğan, askerlik süresinin indirilmesinden sonra kışlada doğacak açığın ise orduevlerinde hizmet eden 70 bin erle kapatılmasını istedi. Bu kapsamda askerliğini orduevlerinde garson olarak yapan personelin yerine sivillerin alınacağı belirtildi. Sivil hizmet alımı sorunsuz yürürse, uygulamanın tüm orduevlerinde hayata geçirileceği kaydedildi.

SINIRLANDIRILACAK
Genelkurmay Başkanlığı da Başbakan Erdoğan’ın verdiği bu talimat üzerine ilk adımını attı.
Çalışma kapsamında Türkiye İş Kurumu’ndan Ankara’daki orduevlerinde çalıştırılmak üzere 10 sivil garson talep edildi. Yapılan düzenlemeye yedek subaylık da girdi. Bu kapsamda "yedek subaylık" bazı mesleklerle sınırlandırılacak. Yedek subaylar, 12 aylık vatan hizmetini maaş alarak yapacak.

BEDELLİ DE VAR
Başbakan Erdoğan’ın "Tek tip"le ilgili talimatına bedelli askerlik de girdi. Bu kapsamda 30 yaşın üzerindekilere bedelli askerlik hakkı tanınması istendi. Erdoğan, bedelliden gelecek olan parayı, TSK’nın ihtiyaçlarını karşılamada kullanmayı planlıyor.

Takvim

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme