Gazze’ye Yardım Gidiyor!..

Olaylar
Üç yılı aşkın bir süredir ambargo altında yaşayan yaralı Gazze’ye denizden bir yardım koridoru açılması için en önemli adım atılıyor. Yaklaşık 10 gemi ile yola çıkacak olan vicdan sahibi yüzlerc...
EMOJİLE

Üç yılı aşkın bir süredir ambargo altında yaşayan yaralı Gazze’ye denizden bir yardım koridoru açılması için en önemli adım atılıyor. Yaklaşık 10 gemi ile yola çıkacak olan vicdan sahibi yüzlerce insan Mayıs ayında Gazze’ye 5.000 tonu aşkın yardım malzemesini ulaştıracak.

İnsanların %60’ının fakirlik sınırında yaşadığı bölgede, yasadışı ambargo sebebiyle binlerce kişi evsiz. İsrail’in geçen yılki saldırılarında yıkılan yaklaşık 4 bini aşkın bina sakini inşaat malzemelerinin içeriye girmesine izin verilmediği için ya çadırlarda yada akrabalarının yanında barınıyor. Yine ilaç girişlerine çıkarılan zorluklar sebebiyle birçok zorunlu ilacın bulunmasında sıkıntılar yaşanıyor. Birçok hasta, uygulanan ambargo sebebiyle ya sakat kalıyor yada hayatını kaybediyor.

Bu yılın başında kara yolu ile ambargonun delinmesi için “Filistin’e Yol Açık” konvoyu oluşturan İHH, benzer bir çalışmayı bu kez deniz yoluyla gerçekleştirecek. Avrupa’dan da çok sayıda gemiyle gönüllü aktivistlerin katılacağı gemi kampanyasında hatırı sayılır oranda insani yardım malzemesinin yanı sıra Gazze’de önemli ihtiyaçlardan biri haline gelen inşaat malzemeleri de bulunuyor. Filistin’de İsrail’in yok etmeye çalıştığı hayatın yeniden inşasında önemli paya sahip olan inşaat malzemeleri, bir yandan temel alt yapı kurumlarının inşa edilmesinde diğer yandan barınma sorunu bulunan binlerce Filistinli fakir ailenin iskanında can simidi olacak.

Dünyanın dört bir yanında devam eden sivil çalışmalarla şu ana kadar toplanan tonlarca yardım malzemesi Filistin’e gitmek için gün sayarken, İsrail’e karşı uluslar arası insani cephe giderek genişliyor. Ambargonun başladığı 3 yıl öncesinden bu yana daha önce küçük gemilerle denizden tam 7 defa ulaşılan Filistin’e bir seferde bu kadar büyük çaplı bir yardım operasyonu ilk defa yapılıyor. Bu nedenle dünyanın her yanından binlerce gönüllü yoğun biçimde uluslar arası bu dayanışmanın başarılı olması için çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmaların koordinasyonunu yürüten İHH, önümüzdeki günlerde demir alacak olan gemilerin güvenli bir şekilde hedefine varabilmesi için insani, hukuki, teknik ve siyasi tüm çalışmaları titizlikle yerine getiriyor.

Kampanyayı organize eden İnsani Yardım Vakfı (İHH) şu açıklamayı yapıyor: 

"Tüm Türkiye halkının desteğine ihtiyaç duyulan böylesi bir dayanışma kampanyasında Filistin halkının yeniden kendi ayakları üzerine kalkmasında işbirliği çağrımızı yineliyoruz. Götürülecek tonlarca yardım malzemesine sizler de katkıda bulunabilir, tüm dünyadaki vicdan sahibi insanların ortak sesi haline gelen bu konvoyda rol alabilirsiniz."