Gazze Şehitleri Dualarla Uğurlandı

Olaylar
Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara Gemisi‘ne İsrail’in saldırısı sonucu hayatını kaybeden 9 kişiden 8’inin cenaze namazı Fatih Camii‘nde kılındı. Cenazeleri tekb...
EMOJİLE

Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara Gemisi‘ne İsrail’in saldırısı sonucu hayatını kaybeden 9 kişiden 8’inin cenaze namazı Fatih Camii‘nde kılındı. Cenazeleri tekbirlerle karşılayan binlerce kişi, ‘Kahrolsun İsrail’ sloganı attı.

Öğlen vakti kılınan cenaze namazına; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İBB Başkanı Kadir Tobaş, Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, İran İstanbul Konsolosu Mahmoud Heidari, Cübbeli Ahmet Hoca adıyla bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Mavi Marmara Gemisi‘nde bulunan çok sayıda gönüllü ve binlerce vatandaş katıldı. Saldırıda hayatını kaybeden Ali Haydar Bengi (39), Cengiz Songül (47), Cengiz Akyüz (41), Çetin Topçuoğlu (54) Fahri Yıldız (43) Furkan Doğan (19), İbrahim Bilgen (61) ve Necdet Yıldırım (32)‘ın cenazesi öğlen saatinde Fatih Camii avlusuna getirildi. Cenazeler, camiye girişinde tekbirlerle karşılandı. Avluyu dolduran vatandaşlar bu sırada ‘Kahrolsun İsrail’ sloganları attı.

Saatin ilerlemesi ile binlerce vatandaş Fatih Camii avlusunu hınca hınç doldurdu. Cenaze namazı sırasında yer bulamayan bazı vatandaşlar yüksek duvarlar üzerinde namazı kıldı. Cenaze namazı öncesinde hayatını kaybeden 9 kişinin isimleri tek tek sayıldı ve cami cemaati isimlerin ardından "burada" diyerek hep bir ağızdan bağırdı. Bu sırada vatandaşlar, "Katil İsrail İşbirlikçi ABD", "Hamas’a Selam Direnişe Devam" gibi sloganlar attı. Cenaze namazının ardından dualar edildi ve helallik alındı.

Cenaze namazının ardından kısa bir konuşma yapan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, saldırıya maruz kaldıklarını ve saldırı sonucunda bazı yardım gönüllülerinin hala kayıp olduğunu belirtti. Yıldırım, 9 gönüllünün ise İsrail askeri tarafından katledildiğini ifade etti.

İsrail askerlerinin elinden silahlarını aldıklarını ve bir yere koyduklarını anlatan Yıldırım, "Arkadaşlarla bir karar verdik. Dünyaya haksız görünmeyeceğiz. Biz ‘Filistin’in kurtuluşu için şehit olmayı biliriz’ dedik. Oradakiler şehit olmak istedi. Asla korkmadılar. Gemilere gelen kurşunlardan helikopterlerden asla korkmadılar." dedi.

Enerji Tabii Kaynakları Bakanı Taner Yıldız ise İBB Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerini iletti.

İnsani Yardım Konvoyu’nun simgesi haline gelen en küçük yolcu Türker Kaan Çetin de annesinin kucağında cenaze namazına iştirak etti.

Ardından cenazeler omuzlarda araçlara taşındı. Gazze gemisinde hayatını kaybedenler için tekbirler getiren vatandaşlar tabutlara el sürebilmek için birbirleriyle yarıştı. cenazelerin araçlara koyulmasının ardından binlerce kişilik konvoy Fevzi Paşa Caddesi boyunca ağır bir şekilde ilerledi. Konvoyun ilerlemesi sırasında tekbirler getiren binlerce vatandaş Fevzi Paşa Caddesini baştan sona doldurdu.

Necdet Yıldırım’ın cenazesi defnedilmek üzere Edirne Kapı Mezarlığı’na götürülürken, diğer 7 cenaze ise memleketlerine gönderildi. Saldırıda hayatını kaybeden Cevdet Kılıçdar‘ın cenazesi yarın Beyazıt Camii’nde Cuma namazının ardından toprağa verilecek.