Gazze İçin Onbinler Taksim’deydi!

Olaylar
İsrail‘in Gazze‘ye yardım götüren gemilere saldırısı, Taksim Meydanı‘nda toplanan grup üyelerince İsrail bayrağı yakılarak ve İsrail mallarına boykot çağrısında bulunarak protesto ed...
EMOJİLE

İsrail‘in Gazze‘ye yardım götüren gemilere saldırısı, Taksim Meydanı‘nda toplanan grup üyelerince İsrail bayrağı yakılarak ve İsrail mallarına boykot çağrısında bulunarak protesto edildi.

Başta İHH İnsani Yardım Vakfı olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşlarına üye protestocular, Taksim Meydanı‘nda kurulan platformun etrafında toplanarak, sloganlar attı.

”Katil İsrail ellerini gemilerin üzerinden çek” pankartının ardındaki platformdan Kuran-ı Kerim okundu. Ardından bir konuşma yapan gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak, İsrail‘e uçak gönderilerek oradaki tutukluların derhal Türkiye‘ye getirilmesini istediklerini belirtti.

Yaralıların İsrail dışında bir devlette tedavi altına alınmasını da talep ettiklerini kaydeden Dilipak, gemilerdeki yardım malzemelerinin de Kızılay kanalıyla Gazze‘ye ulaştırılmasını istediklerini söyledi.

Dilipak, İsrail‘in tarihi bir hata yaptığını da ifade ederek, İsrail’in Musa‘ya da ihanet ettiğini belirtti.

İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Ömer Faruk Korkmaz da gemidekilerin, sivil bir gemide olduklarını bilerek Gazze‘ye yardım götürmek istediklerini kaydederek, İsrail devletinin bu gemilerde teröristler olduğunu iddia ettiğini de söyledi.

Korkmaz, gemilerde 16 Avrupa Parlamentosu milletvekili, 26 yabancı 34 de Türk gazeteci olduğunu hatırlatarak, ”Bunlar mı terörist? İnsanlığın vicdanı için o gemilerdeydiler” dedi.

Konuşmasında, ”Vakıf görevini yaptı, insani yardımı ulaştırmak için canlarını ortaya koydu” diyen Korkmaz, artık hükümetlerin devreye girmesi gerektiğini anlattı.

Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği Başkanı Füsun Bandır, Filistin Dostları adına Cevat Özkaya ve gazeteci Mustafa İslamoğlu da birer konuşma yaparak, İsrail’i kınadılar.

HALUK LEVENT’TEN DESTEK

Bu arada protesto gösterisine katılan şarkıcı Haluk Levent de Filistin halkı için yazdığı Arapça parçayı seslendirdi. Levent, bu şarkıyı gemi gitmeden önce okumak istediğini ancak olmadığını, bugün de bu olaylar olunca Taksim‘e gelerek, okumak istediğini söyledi.

Konuşmalar sırasında sık sık İsrail karşıtı sloganlar atılırken, İsrail Bayrağı da yakıldı. Ayrıca İsrail mallarına boykot çağrısında da bulunuldu.

Dua edilerek biten gösterinin ardından, katılanlar Taksim Meydanı‘ndan dağıldı.

Öte yandan, saldırı yurdun çeşitli yerlerinde protesto edildi, hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.